Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 1ος όμιλος: Εύκολη επικράτηση της Πορτογαλίας στο Μπακού

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έκανε το χρέος της και με ένα άνετο 3-0 βρίσκεται -για την ώρα- μόνη της στην πρώτη θέση του ομίλου.

Η πρωτοπόρος του 1ου ομίλου, Πορτογαλία, πανηγύρισε στο Μπακού μια πολύ εύκολη νίκη, αφού επιβλήθηκε του Αζερμπαϊτζάν με 3-0. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος κυριάρχησε από την αρχή της αναμέτρησης και κατάφερε να σκοράρει και στις δύο φάσεις που έκανε εντός της αντίπαλης εστίας στο πρώτο ημίχρονο.

Την... αρχή έκανε στο 26ο λεπτό ο Μπερνάρντο Σίλβα με όμορφο πλασέ στην κίνηση και πέντε λεπτά αργότερα, ο Αντρέ Σίλβα εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα των Αζέρων για το 2-0. Η… παράσταση για ένα ρόλο συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα. Οι Πορτογάλοι απειλούσαν διαρκώς τα καρέ του Σαχρουντίν Μεχεμεντελίγεφ, με την πίεση τους να αποδίδει καρπούς στο 75ο λεπτό, όταν η σέντρα του Ζοάο Κανσέλο βρήκε ιδανικά τον Ντιόγκο Ζότα, που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει με κεφαλιά το 3-0.

Με αυτή τη νίκη οι Πορτογάλοι παρέμειναν στην πρώτη θέση του ομίλου και περιμένουν να δουν αν θα ξανασυγκατοικήσουν και πάλι με τους Σέρβους, που φιλοξενούνται από τους Ιρλανδούς στην αναμέτρηση που ξεκινά στις 21:45.

5η αγωνιστική - Αποτελέσματα

Αζερμπαϊτζάν – Πορτογαλία 0-3 (26’ Μπερνάρντο Σίλβα, 31’ Αντρέ Σίλβα, 75’ Ντιόγκο Ζότα)

Ιρλανδία – Σερβία (21:45)