Ουντινέζε - Νάπολι 0-4: Κορυφή και 4/4 για τους «παρτενοπέι»!

Η Ουντινέζε υποδέχτηκε την Νάπολι, για την 4η αγωνιστική της Serie A, με τους φιλοξενούμενους να βλέπουν… μονάχα την νίκη και την κορυφή της βαθμολογίας.

Η Νάπολι… όργωσε τη «Dacia Arena», με σκορ 4-0 και στρογγυλοκάθισε ολομόναχη στην κορυφή της βαθμολογία, διαμορφώνοντας το σερί των 4 νικών σε 4 αναμετρήσεις, στο Ιταλικό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες ήταν επιφυλακτικές χωρίς να παίρνουν ιδιαίτερα ρίσκα με προσεγμένες μεταβιβάσεις. Στο 13’ ο Λορένζο Ινσίνιε, απείλησε την αντίπαλη εστία, με τον Σιλβέστρι να πραγματοποιεί μια πολύ δυναμική απόκρουση. Ο Ιταλός επιθετικός το πήρε… επί προσωπικού και στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης με υποδειγματικό κρέμασμα νίκησε τον τερματοφύλακα και ο Βίκτορ Όσιμεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια αυτή.

Ο Φαμπιάν στο 31’ έφτασε πολύ κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα για τους Ναπολιτάνους, με το κάθετο δοκάρι να «σώζει» την εστία των γηπεδούχων.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, με μια εξαιρετική «κομπίνα» από στημένη φάση, η Νάπολι συνεργάστηκε άψογα και εξέθεσε την άμυνα της Ουντινέζε σκοράροντας για δεύτερη φορά, με τον Ραχμάνι να γράφει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι συνέχισε με ξέφρενο ρυθμό, διατηρώντας την επιθετική διάθεση, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Κουλιμπαλί στο 52ο λεπτό, να διαμορφώνει το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους, αλλά η Ουντινέζε προσπάθησε να ανέβει στο γήπεδο και να απειλήσει, αλλά κάτι τέτοιο δεν το επέτρεψαν οι Ναπολιτάνοι.

Αντιθέτως η Νάπολι πέτυχε ακόμα ένα γκολ με το Λοσάνο να διαμορφώνει το 4-0 με ένα εκπληκτικό πλασάρισμα, στο 84’.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ (Γκότι): Σιλβέστρι, Μπεκάο, Νούιτινκ, Σαμίρ, Μολίνα (86' Σόπι), Μολίνα, Αρσλάν (72' Σάμαρτζιτς), Γουάλας, Περέιρα (64' Μακενγκό), Λάρσεν (72' Ζέγκελααρ), Πουσέτο, Ντεουλοφέου (64' Μπέτο).

ΝΑΠΟΛΙ (Σπαλέτι)
: Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ρούι (86' Τζανόλι) Φαμπιάν (81' Ούνας), Ανγκισά, Έλμας, Πολιτάνο (71' Λοσάνο), Όσιμεν (81' Πετάνια), Ινσίνιε (71' Ζιελίνσκι).

Κυριακή 19/09

Έμπολι – Σαμπντόρια 0-3 (31’ Καπούτο, 52’ Καπούτο, 70’ Καντρέβα)

Βενέτσια – Σπέτσια 1-2 (13’ Μπαστόνι, 90+4 Μπουράμπια – 59’ Τσετσαρόνι)

Βερόνα – Ρόμα 3-2 (49’ Μπάρακ, 54’ Καπράρι 63’ Φαραόνι –  36’ Πελεγκρίνι, 56’ Ίλιτς Αυτ.)

Λάτσιο – Κάλιαρι 2-2 (45’ Ιμόμπιλε, 83’ Κατάλντι – 46’ Ζοάο Πέδρο, 62’ Μπαλντέ)

Γιουβέντους – Μίλαν 1-1 (4' Μοράτα - 76' Ρέμπιτς)