Λειψία: Τεσσάρα επί της Στουτγκάρδης του Μαυροπάνου, απίστευτος Σόμποσλαϊ! (video)

Την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Bundesliga πέτυχε η Λειψία -και μάλιστα με εμφατικό τρόπο- στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 4-0 της Στουτγκάρδης στη "Red Bull Arena Leipzig".
Δύο γκολ απέναντι στην ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου πέτυχε ο Σόμποσλαϊ, το πρώτο στο 38ο λεπτό και το δεύτερο με μακρινή εκτέλεση φάουλ στο 52’. Ενδιάμεσα, ο Φόρσμπεργκ είχε διπλασιάσει τα τέρματα των «κόκκινων ταύρων» στο 46’, ενώ το τελευταίο γκολ της Λειψίας πέτυχε ο Σίλβα, από το σημείο του πέναλτι, στο 65ο λεπτό.

Η Λειψία είχε ηττηθεί στην 1η αγωνιστική από τη Μάιντς. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν βασικός για τους ηττημένους, που έμειναν στους 3 βαθμούς σε δύο αγώνες στην Bundesliga, καθώς στην πρεμιέρα είχαν πανηγυρίσει άνετη νίκη με 5-1 επί της Γκρόιτερ Φιρτ.