Football Talk

SERIE A: Ηττήθηκε για πρώτη φορά στην Ιταλία ο Μουρίνιο – «γκέλα» για την Λάτσιο – σπουδαία διπλά για Σαμπντόρια και Σπέτσια! (video)

Μία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αγωνιστική αποδείχθηκε η τέταρτη «στροφή» της Serie A, η οποία  προσέφερε στο κοινό της 15 γκολ σε τέσσερα παιχνίδια, περιλαμβάνοντας βεβαίως και αρκετές εκπλήξεις στο «μενού» της. Η Ρόμα ηττήθηκε από την Βερόνα με 3-2, η Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη απέσπασε ισοπαλία από την Λάτσιο(2-2), ανατρέποντας μάλιστα την κατάσταση, ενώ η Σπέτσια με τον Νικολάου βασικό, σκόραρε δις και πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βενέτσια. Νωρίτερα, η Σαμπντόρια εξαργύρωσε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική εμφάνιση της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στην Ίντερ (2-2), και κέρδισε την Έμπολι για τρίτη διαδοχική σεζόν!

Η Σαμπντόρια με την Έμπολι αποτέλεσαν τις ομάδες που άνοιξαν το κυριακάτικο πρόγραμμα της Serie A, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 3-0, μετά την εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε απέναντι στην πρωταθλήτρια Ίντερ την προηγούμενη εβδομάδα.

Συγκεκριμένα, η Σαμπντόρια ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Καντρέβα να δείχνει ορεξάτος και να προειδοποιεί για τις άγριες διαθέσεις του. Η Έμπολι δεν μπόρεσε να τον περιορίσει και στο 31ο λεπτό, από μία εξαιρετική του μπαλιά, ο Καπούτο άνοιξε το σκορ. Η Έμπολι προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά η Σαμπντόρια λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν ο σκόρερ της σημάδεψε το δοκάρι στο 50ο λεπτό! Ό,τι του στέρησε το δοκάρι, το βρήκε δύο λεπτά μετά, αφού με υπέροχη προσωπική ενέργεια έγραψε το 2-0! Το τελικό σκορ (3-0) διαμόρφωσε ο Καντρέβα στο 70ο λεπτό, με ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ, «εξαργυρώνοντας» κατά αυτόν τον τρόπο μία πολύ καλή εμφάνιση!

Από την άλλη πλευρά, η Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου παρότι ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, με ένα εκπληκτικό σουτ του Μπαστόνι στο 13ο λεπτό, είδε το προβάδισμά της να χάνεται στο 59ο λεπτό από την κεφαλιά του Τσετσαρόνι, που κατέληξε στα δίχτυα! Εν τέλει, η νίκη ήρθε χάρη στο απίθανο buzzer beater του Μουραμπιά, μετά από μία εξαιρετική έμπνευση δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη, με το οποίο έγραψε το 2-1.

Οι μεγαλύτερες εκπλήξεις όμως έλαβαν χώρα λίγο αργότερα, και αφορούσαν τις ομάδες που εδρεύουν στην Ρώμη. Αρχικά, η Ρόμα ηττήθηκε με 3-2 από την Ελλάς Βερόνα, με αποτέλεσμα ο Ζοσέ Μουρίνιο να βιώσει το πρώτο του ανεπιτυχές αποτέλεσμα, όντας προπονητής της, ενώ η Λάτσιο, αν και προηγήθηκε, είδε την Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη, που αγωνίστηκε ως βασικός, να της ανατρέπει σε 16 λεπτά το αποτέλεσμα, και να συμβιβάζεται με το 2-2!

Κυριακή 19/09

Έμπολι – Σαμπντόρια 0-3 (31’ Καπούτο, 52’ Καπούτο, 70’ Καντρέβα)

Βενέτσια – Σπέτσια 1-2 (13’ Μπαστόνι, 90+4 Μπουράμπια – 59’ Τσετσαρόνι)

Βερόνα – Ρόμα 3-2 (49’ Μπάρακ, 54’ Καπράρι 63’ Φαραόνι –  36’ Πελεγκρίνι, 56’ Ίλιτς Αυτ.)

Λάτσιο – Κάλιαρι 2-2 (45’ Ιμόμπιλε, 83’ Κατάλντι – 46’ Ζοάο Πέδρο, 62’ Μπαλντέ)

Γιουβέντους – Μίλαν 21:45