PREMIER LEAGUE: Σκόραρε ο Ρονάλντο, απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Ντε Χέα, και «δραπέτευσε» με δραματικό τρόπο με 2-1 από την έδρα της Γουέστ Χαμ η Γιουνάιτεντ! (video)

Μπορεί ο Κριστιάνο Ρονάλντο να σκόραρε και στο τρίτο του παιχνίδι στην επιστροφή του στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως οι «κόκκινοι διάβολοι» μπλόκαραν απέναντι στην  Γουέστ Χαμ για 89 λεπτά και όλα έδειχναν πως οδηγούμαστε στην ισοπαλία! Αντιθέτως όμως, ο Λίγνκαρντ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 89’, ο Ντε Χέα απέκρουσε πέναλτι στο 95’ και οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την 11η ανατροπή τους επί εποχής Σόλσκιερ, την τελευταία διετία, στην Premier League.  Την ίδια ώρα η Μπράιτον συνέχισε την ξέφρενη πορεία της απέναντι στην Λέστερ, επικράτησε με 2-1 και φιγουράρει την δεδομένη χρονική στιγμή στην δεύτερη θέση της Premier League!

Ένα από τα πιο απρόβλεπτα παιχνίδια της Premier League έλαβε χώρα στην έδρα της Γουέστ Χαμ ανάμεσα στην ομάδα του Ντέιβιντ Μόιζ και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τους «κόκκινους διαβόλους» να μένουν πίσω στο σκορ, να ισοφαρίζουν με το 4ο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο σε τρία ματς, αλλά να χρειάζονται ένα γκολ του Λίνγκαρντ στις καθυστερήσεις και μία απόκρουση πέναλτι του Ντε Χέα, προκειμένου να «δραπετεύσουν» με το διπλό.

Συγκεκριμένα, ο Μπενράχμα άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με ωραίο τελείωμα, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Κριστιάνο Ρονάλντο απέδειξε για ακόμη μία φορά γιατί λατρεύει να συναντά τα «σφυριά». Βρήκε δίχτυα, πανηγύρισε για δεύτερο διαδοχικό ματς στην Premier League και για τρίτο συνολικά, αλλά όλα έδειχναν πως το γκολ του δεν θα συνοδευτεί και από… επιτυχία!

Η απρόβλεπτη Premier League όμως επιφύλασσε ένα δράμα στις καθυστερήσεις! Αρχικά, ο Τζέσι Λίνγκαρντ εξιλεώθηκε για το λάθος του απέναντι στην Γιουνγκ Μπόις στις καθυστερήσεις στο Champions League, σκοράροντας στο 89’, αλλά επί της ουσίας ο πραγματικός ήρωας ήταν ο Νταβίντ Ντε Χέα.

Ο Ισπανός απέκρουσε πέναλτι στην Premier League για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια, διατήρησε το 2-1 στην προσπάθεια του Νομπλ, και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το πολυπόθητο τρίποντο, στην πρώτη της ανατροπή στο φετινό πρωτάθλημα, και την 11η υπό τις οδηγίες του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ την τελευταία διετία!

Tην ίδια ώρα,την ξέφρενη πορεία της στην Premier League συνέχισε η Μπράιτον στην 5η αγωνιστική απέναντι στην Λέστερ, με το σύνολο του Γκρέιχαμ Πότερ να βρίσκει περισσότερα του ενός γκολ κόντρα στις «αλεπούδες» για πρώτη φορά μετά από επτά χρόνια, και να κερδίζει πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-1, ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Τα γκολ για την Μπράιτον πέτυχαν οι Μοπέ στο 30’ και Ντάνι Γουέμπεκ στο 50’ , ενώ η Λέστερ μείωσε το σκορ στο 61ο λεπτό, με το 121ο γκολ του Τζέιμι Βάρντι σε 251 ματς με τις «αλεπούδες».

Ακολούθησαν δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους που ακυρώθηκαν από τον VAR, η Μπράιτον άντεξε και εν τέλει επικράτησε για 4η φορά σε πέντε αναμετρήσεις, με αποτέλεσμα να φιγουράρει την δεδομένη χρονική στιγμή στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 17/09

Νιούκαστλ – Λιντς 1-1 (44' Μαξιμέν - 20' Ραφίνια)

Σάββατο 18/09

Γουλβς – Μπρέντφορντ 0-2 ( (28’ ΠΕΝ. Τόνεϊ, 34’ Μουέμπο)

Λίβερπουλ – Κρίσταλ Πάλας 2-0 (43’ Μανέ, 80' Σαλάχ)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 0-0

Μπέρνλι – Άρσεναλ 0-1 (30’ Όντεγκααρντ)

Νόριτς – Γουότφορντ 1-3 (35’ Πούκι – 17’ Ντένις, 63’,83’ Σαρ)

Άστον Βίλα – Έβερτον 3-0 (66' Κας, 69 αυτ. Ντιν, 75' Μπέιλι)

Kυριακή 19/09

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (30' Μπενράχμα - 35' Ρονάλντο, 89' Λίνγκαρντ)

Μπράιτον – Λέστερ 2-1 (30' Μοπέ, 50' Γουέλμπεκ - 61' Βάρντι)

Τότεναμ – Τσέλσι (18:30)