Football Talk

Europa Conference League: «Μπλόκο» στην Γαλλία για Τότεναμ - Σκόραρε ο Παυλίδης για την Άλκμααρ αλλά δεν αρκούσε το γκολ του! (video)

O ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει νωρίς το απόγευμα της Πέμπτης (16/9) το τρίποντο στο Γιβραλτάρ, ενώ η Τότεναμ τα βρήκε… σκούρα στη Γαλλία, με την Ρεν (2-2) να στέκεται εμπόδιο. Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε για την Άλκμααρ, αλλά οι Ολλανδοί δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Η Ρεν ζόρισε την Τότεναμ στην έδρα της, καθώς τα «σπιρούνια» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά στο 76’ ο Χόιμπιεργκ ισοφάρισε και έδωσε τον πόντο για τους Λονδρέζους. Ο Βαγγέλης Παυλίδης, σκόραρε για την Άλκμααρ, αλλά οι Ολλανδοί δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με αντίπαλο την αξιόμαχη Ράντερς.

Ρεν-Τότεναμ 2-2, εμπόδιο για την Τότεναμ η Ρεν

Η Ρεν υποδέχτηκε την Τότεναμ στην έδρα της, στη Γαλλία, με τα «σπιρούνια» να ανοίγουν μόλις στο 10ο λεπτό το σκορ, με αυτογκόλ του Λοΐκ Μπαντέ, καθώς το σουτ του Λούκας Μόουρα κόντραρε στον αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα. Παρόλα αυτά, στο 23ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Φλαβιάν Τε να γράφει το 1-1. Ο Γκαετάν Λαμπόρντ έβαλε τη Ρεν μπροστά στο σκορ (2-1), στο 72’ της αναμέτρησης, καθώς ο Γκολίνι δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα και ο Γάλλος, σκόραρε. Η Τότεναμ δεν «κατέβασε» το κεφάλι και στο 76ο λεπτό ο Χόιμπιεργκ εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα εντός της αντίπαλης περιοχής και πλάσαρε για το τελικό σκορ (2-2) και την ισοφάριση!

Η Τότεναμ, με την ισοπαλία αυτή βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Ρεν, πίσω από την Φίτεσε, η οποία επικράτησε 3-0 της Μούρα εκτός έδρας

Ράντερς-Άλκμααρ 2-2: Σκόραρε ο Παυλίδης, πήρε το "Χ" η Άλκμααρ

Η Άλκμααρ δεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στην αναμέτρηση με την Ράντερς και βρέθηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης o Τζόρντι Κλάσιε με ένα ωραίο σουτ… μάτωσε τα αντίπαλα δίχτυα και άνοιξε το λογαριασμό (1-0) για τους Ολλανδούς.
Η Ράντερς όμως, είχε άμεση απάντηση με τον Σίμον Πίζινγκερ στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης ο οποίος ισοφάρισε (1-1). Στο 34’ ο Έλληνας φορ, Βαγγέλης Παυλίδης, βρέθηκε στο σωστό σημείο, τη σωστή στιγμή και εκτέλεσε την αντίπαλη εστία δίνοντας ξανά το προβάδισμα (2-1) στην Άλκμααρ. Ο Γκρέιβς στο 68’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 2-2, μετά από στατική φάση που εκτέλεσε ο Μιστράτι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία των ομίλων του Europa Conference League μετά την πρώτη αγωνιστική:

Καϊράτ Αλμάτι - Ομόνοια 0-0

Ελσίνκι - ΛΑΣΚ Λιντς 0-2 (17’ Μαρέσικ, 89’ Μονσάιν)

Καραμπάγκ - Βασιλεία 0-0

Λίνκολν - ΠΑΟΚ 0-2 (45+2 Άπκομ, 56’ Μίτριτσα)

Μούρα - Φίτεσε 0-2 (30’ Τρονστάντ, 69’ Ντοέκι)

Ρεν - Τότεναμ 2-2 (23’ Τε, 72’ Λαμπόρντ – 11’ Μπαντέ (αυτογκόλ), 76’ Χόιμπιεργκ)

Σλάβια Πράγας - Ουνιόν Βερολίνου 3-1 (18’ Μπα, 84’ Κούτχα, 88’ Σραντς - 70' Μπέρενς)

Σλόβαν Μπρατισλάβας - Κοπεγχάγη 1-3 (21’ Χέντι – 18’, 68’ Βιντ, 42’ Στέιτζ)

Φλόρα - Γάνδη 0-1 (54’ Λέμαϊτς)

Ανόρθωση - Παρτιζάν 0-2 (42’ Μενίγκ, 68’ Γκόμες)

Γιαμπλονέτς - Κλουζ 1-0 (51’ Πιλάρ)

Μπόντο/Γκλιμτ - Ζόρια Λουχάνσκ 3-1 (48’ Σάλτνες, 49’ Σόλμπακεν, 60’ Πελεγκρίνο – 90+1 Γκρόμοβ)

Ράντερς - Άλκμααρ 2-2 (27’ Πίζινγκερ, 68’ Γκρέιβς - 24’Κλάσιε, 34’ Παυλίδης)

Ρόμα - ΤΣΣΚΑ Σόφιας 5-1 (25’, 62’ Πελεγκρίνι, 38’ Ελ Σαράουι, 82’ Μαντσίνι, 84’ Έιμπραχαμ - 10’ Κάρεϊ)