Έβερτον – Μπέρνλι: Σοβαρεύτηκαν και… καθάρισαν (3-1) τα «ζαχαρωτά»

Μπορεί η Έβερτον να βρέθηκε πίσω στο σκορ μέσα στην έδρα της από το γκολ του Μι στο 53’, ωστόσο μέσα σε 6 λεπτά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει της Μπέρνλι με 3-1.

Πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε στο «Γκούντισον Παρκ» η Έβερτον, η οποία επικράτησε με 3-1 της Μπέρνλι, στην αναμέτρηση που έριξε αυλαία στην 4η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που στο 53’ άνοιξαν το σκορ με τον Μπεν Μι, ωστόσο τα «ζαχαρωτά» απάντησαν άμεσα! Ο Μάικλ Κιν ισοφάρισε σε 1-1 στο 60’, για να έρθει μέσα σε 6 λεπτά η απόλυτη ανατροπή.

Τάουνσεντ και Γκρέι πήραν το… «όπλο» τους και «καθάρισαν» το ματς, με το 3-1 να μένει ως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Η ομάδα του Μπενίτες ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην τριάδα του υποβιβασμού.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Μίνα, Κιν, Γκόντφρεϊ (61’ Γκόμες), Κόουλμαν, Ντουκουρέ, Άλαν, Ντίνι, Τάουνσεντ, Γκρέι (88’ Ιβόμπι), Ριτσάρλισον (81’ Ροντόν).

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Μι, Τέιλορ, Ταρκόφσκι, Λόουτον, Μπράουνχιλ, ΜακΝιλ, Γουέστγουντ, Γκούντμουνσον (76’ Λένον), Μπαρνς (76’ Βίντρα), Γουντ (86’ Ροντρίγκεζ).

Πρόγραμμα και Αποτελέσματα 4
ης αγωνιστικής:

Σάββατο 11/9

Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ 3-0 (75’ Ζαχά, 84’,90+2 Έντουαρντ)

Άρσεναλ – Νόριτς 1-0 (60’ Ομπαμεγιάνγκ)

Γουότφορντ – Γουλβς 0-2 (74’ Σιελάρτα αυτογκόλ, 83’ Τσαν)

Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (60’ Μπερνάρντο Σίλβα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 4-1 (45+2, 62’ Ρονάλντο, 80’ Μπρούνο Φερνάντες, 90+2 Λίνγκαρντ – 56’ Μανκίλο)

Μπρέντφορντ – Μπράιτον 0-1 (89’ Τροσάρντ)

Σαουθάμπτον – Γουέστ Χαμ 0-0

Τσέλσι – Άστον Βίλα 3-0