Φάρκε για Τζόλη: «Ήταν ρίσκο η παρουσία του στην αποστολή της Ελλάδας»

Ο Ντάνιελ Φάρκε έπλεξε το εγκώμιο του Χρήστου Τζόλη στη συνέντευξη Τύπου και υποστήριξε πως θα είναι πολύ καλό για την Νόριτς αν είναι διαθέσιμος για την εκτός έδρας μάχη με την Άρσεναλ.

O Χρήστος Τζόλης δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Εθνική Ελλάδας στο φιλικό με την Ελβετία και στο ματς κόντρα στο Κόσοβο για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ωστόσο μπήκε αλλαγή στο 71ο λεπτό στον αγώνα με τη Σουηδία και λίγα λεπτά αργότερα έβγαλε ασίστ στον Δουβίκα ανοίγοντας το δρόμο για την επικράτηση της γαλανόλευκης με σκορ 2-1.

Το γεγονός πως μπόρεσε να αγωνιστεί απέναντι στους Σκανδιναβούς χωρίς μάλιστα να βγάλει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού χαροποίησε πέρα από την Ελλάδα και την ομάδα του, την Νόριτς, με τον προπονητή της Ντάνιελ Φάρκε να εκφράζει την αισιοδοξία του πως θα τον έχει στη διάθεσή του ενόψει του σαββατιάτικου αγώνα (11/9, 17:00, COSMOTE SPORT 8 HD) με την Άρσεναλ.

«Μέχρι τώρα όλα καλά. Ήμουν ελαφρώς ανήσυχος επειδή ήταν ξεκάθαρο πως θα έχανε τα δύο πρώτα παιχνίδια για την Ελλάδα (σ.σ. με Ελβετία και Κόσοβο). Ήταν λίγο ρίσκο πως μπήκε στην αποστολή (σ.σ. για το ματς με την Σουηδία) αλλά αυτό λέει πολλά για τη φήμη του, πως η ελληνική ομάδα τον ήθελε.

Το απόγευμα της Παρασκευής έχουμε νέα προπόνηση και αν μπορέσει να ολοκληρώσει το πρόγραμμα χωρίς προβλήματα στη γάμπα του, θα είναι διαθέσιμος και αυτό θα είναι καλό νέο για εμάς», τόνισε ο Γερμανός τεχνικός της Νόριτς.