Football Talk

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 8ος όμιλος: Συνεχίζεται η κάθοδος της Κύπρου – Συγκατοικούν στην κορυφή Ρωσία και Κροατία (video)

Η Κύπρος δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε στην έδρα της Σλοβακίας (0-2), κάνοντας το 0/3, με συνέπεια να μείνει στην τελευταία θέση. Δίπλα-δίπλα Ρωσία και Κροατία μετά από τις άνετες νίκες τους.

Διεξήχθη η 6η αγωνιστική για τον 8ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, με την Κύπρο να ολοκληρώνει την τριάδα των αγώνων με τον χειρότερο τρόπο. Συγκεκριμένα, δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε στην έδρα της Σλοβακίας, κάνοντας το 0/3 και έμεινε "κολλημένη" στην τελευταία θέση του ομίλου.

Ο Ίβαν Σραντς και ο Μάρτιν Κοσέλνικ ήταν οι «χρυσοί» σκόρερ της αναμέτρησης, στο 55ο και 77ο λεπτό αντίστοιχα, στέλνοντας την χώρα τους στην 3η θέση της βαθμολογίας, με εννέα βαθμούς. Αντίθετα, η Κύπρος έμεινε στους τέσσερις και μαζί με την Μάλτα στην τελευταία θέση.

Από την άλλη, την κορυφή μοιράζονται Ρωσία και Κροατία με 13 βαθμούς. Η πρώτη επικράτησε εύκολα με 2-0 της Μάλτας, χάρη στα τέρμα των Σμόλοφ στο 8ο λεπτό και του Μπακάεφ στο 84ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι.

Από την άλλη, η Κροατία, με το παρθενικό γκολ του Λιβάγια, πήρε το τρίποντο με 2-0 επί της Σλοβενίας, με τους Μάριο Πάσαλιτς στο 66ο λεπτό και τον Νίκολα Βλάσιτς, στο 96ο λεπτό, να διαμορφώνουν το τελικό αποτελέσμα.