Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 10 όμιλος: Μονόλογος για Γερμανία με γκολ και θέαμα, επέστρεψε και πήρε την ισοπαλία η Ισλανδία! (video)

Η Γερμανία και η Ρουμανία κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο στον 10ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ η Ισλανδία σταμάτησε παρά «τρίχα» την Βόρεια Μακεδονία η οποία κινδύνεψε!

Η Γερμανία φιλοξένησε την Αρμενία, στη Στουγκάρδη, και την άφησε… στήλη άλατος. Με δύο γρήγορα γκολ του Σερζ Γκνάμπρι σε 9’ το σκορ βρισκόταν στο 2-0, ενώ ο Σανέ είχε δοκάρι στο 23ο λεπτό. Ο Μαρκο Ρόις, σκόραρε μετά από 2 χρόνια με την εθνική Γερμανιας, και ο Τίμο Βέρνερ διαμόρφωσαν το σκορ (4-0) της ανάπαυλα!
Με την ίδια θέληση συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανία. Ο Γιόχαν Χόφμαν έκανε το 5-0 στο 52’ και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο 19χρονος παίκτης της Σάλτσμπουργκ, Καρίμ Αντεγιέμι, στο 90’! Η Αρμενία δεν «μπήκε» καθόλου στον αγώνα, ενώ οι Γερμανοί τον μετέτρεψαν σε μονόλογο και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, «σπάζοντας» το αήττητο των Αρμένιων στον όμιλο!

Η Ισλανδία με τη Βόρεια Μακεδονία αναδείχτηκαν ισόπαλοί με… επιστροφή των Ισλανδών. Η Βόρεια Μακεδονία προηγήθηκε, νωρίς στην αναμέτρηση με τον Ντάρκο Βελκόφσκι, ενώ ο Αλιόσκι διπλασίασε τα τέρματα. Η Ισλανδία με 2 γρήγορα γκολ, μείωσε με τον Μπγιάρνασον στο 78’ και ο Γκούντγιονσεν ισοφάρισε 6’ πριν τη λήξη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (2-2).

Η Ρουμανία επικράτησε εντός έδρας του Λιχτενστάιν με τους Τόσκα και Μανέα να παίρνει μια ασφαλής διαφορά τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο. Κατάφερε να υπερασπιστεί το σκορ και να κερδίσει το τρίποντο!

5η Αγωνιστική - Αποτελέσματα

Ισλανδία – Βόρεια Μακεδονία  0-2 (Μπγιάρνασον, 84’ Γκούντγιονσεν – 11’ Βελκόφσκι, 54’ Αλιόσκι)
Γερμανία – Αρμενία 5-0  (6’,15 Γκνάμπρι, 35’ Ρόις, 45’ Βέρνερ,52’ Χόφμαν)
Ρουμανία – Λιχτενστάιν 2-0 (11’ Τόσκα, 18’ Μανέα)