Live: Κόσοβο - Ελλάδα 1-1 (Τελικό)

Η Εθνική μας δίνει την «μάχη» της, για την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 απέναντι στο Κόσοβο, και το «BN Sports» με τον Δημήτρη Μανάκο σας παρουσιάζουν λεπτό προς λεπτό όλες τις εξελίξεις της αναμέτρησης!

Ανανεώνεται συνεχώς...

Λήξη της αναμέτρησης! Κόσοβο - Ελλάδα 1-1

90+2: ΓΚΟΛ για το Κόσοβο με το Μουρίτσι! Άδικη ισοφάριση για την Εθνική μας που δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα!

86ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Οδυσσέα Βλαχοδήμο για καθυστερήσεις!

85ο λεπτό: Προσπαθεί να απειλήσει με σέντρες το Κόσοβο. Αμύνεται εξαιρετικά η Ελλάδα.

80ο λεπτό: Στην θέση του Παυλίδη ο Ταξιάρχης Φούντας!

79ο λεπτό: Απομάκρυναν οι Κοσοβάροι, κατοχή για την Ελλάδα!

78ο λεπτό: Ωραία αλλαγή κατεύθυνσης του Τσιμίκα και φάουλ σε καλό σημείο για την Ελλάδα!

74ο λεπτό: Εξαιρετική πίεση από την Εθνική που δυσκολεύει το Κόσοβο να βγει από την περιοχή του!

70ο λεπτό: Και πάλι βγήκε με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση η Ελλάδα! Αρχίζει και ανεβαίνει αισθητά στο γήπεδο το Κόσοβο.

66ο λεπτό: Επικίνδυνη κεφαλιά του Ραχμάνι από κόρνερ, κατέληξε άουτ!

63ο λεπτό: Αλλαγή για την Ελλάδα. Αντικαθίσταται ο Δουβίκας, σε ένα αλησμόνητο για αυτόν παιχνίδι. Στην θέση του ο Πέτρος Μάνταλος.

60ο λεπτό: Παρακινδυνευμένο γύρισμα του Μπουχαλάκη, δεν πρόλαβε να μπει στην φάση ο επιθετικός του Κοσόβου - μάζεψε ο Βλαχοδήμος.

58ο λεπτό:  Εξαιρετική αντεπίθεση από την Εθνική μας, κακές επιλογές από Μπουχαλάκη και Τσιμίκα, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί άδοξα η επίθεση.

55ο λεπτό: Εξαιρετική προσπάθεια του Τάσου Μπακασέτα που γύρισε την μπάλα, αλλά δεν βρήκε συμπαίκτη του!

50o λεπτό: Ελέγχει το ματς η Εθνική μας, κίτρινη κάρτα στον Βοϊβόντα για μαρκάρισμα στον Δημήτρη Γιαννούλη!

46ο λεπτό: Έναρξη δευτέρου μέρους.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Κόσοβο - Ελλάδα 0-1!

Εξαιρετική κάθετη πάσα του Τάσου Μπακασέτα, στην τέταρτη ασίστ του με την Εθνική, ψύχραιμο πλασέ του Τάσου Δουβίκα, στο ντεμπούτο του!

45+1: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ με τον Τάσο Δουβίκα!

44ο λεπτό:
Δυνατή πάσα του Παυλίδη για τον Τσιμίκα, βγήκε έγκαιρα ο Μούριτς!

42ο λεπτό:
Κόρνερ και πάλι για το Κόσοβο, άσχημα εκτελεσμένο από τον Μπερίσα.

39o λεπτό: Κόρνερ για τους γηπεδούχους, μαζέβει εύκολα ο Βλαχοδήμος!

35ο λεπτό:
Δυνατό μαρκάρισμα του Καστράτι στον Ανδρούτσο, του κοστίζει την κίτρινη κάρτα και την συμμετοχή στο επόμενο ματς.

34ο λεπτό:
Χωρίς κλασσική ευκαιρία στο ματς!

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ισπανία επικρατεί της Γεωργίας εύκολα στο 25' με γκολ των Γκαγιά και Σολέρ.

24ο λεπτό: Εύκολη έξοδος από τον Μούριτς σε σέντρα του Μπακασέτα.

23ο λεπτό: Ξανά κόρνερ για την Ελλάδα!

21ο λεπτό:
Πατάει καλύτερα πλέον η Ελλάδα στο γήπεδο, σέντρα του Ανδρούτσου μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ.

19ο λεπτό: Κεφαλιά πάσα του Μαυροπάνου με στόχο τον Δουβίκα, μάζεψε ο Μούριτς.

18ο λεπτό: Πρώτο κόρνερ για την Ελλάδα!

16ο λεπτό: Κόρνερ που παραχώρησε ο Τσιμίκας, αντιμετωπίζεται εύκολα από την Ελλάδα.

10ο λεπτό:
Καμία αξιόλογη θέση ως στιγμής. Αμύνεται η Εθνική μας, δίχως να έχει διατηρήσει την μπάλα στην κατοχή της.

4o λεπτό: Πιέζει ψηλά η Ελλάδα, δεύτερο φάουλ, αυτή την φορά από τον Τζαβέλλα που τιμωρείται με κίτρινη κάρτα!

Σαν σήμερα (5/9), έναν χρόνο πριν, είχε κάνει ντεμπούτο ο Φαν'τ Σχιπ στον πάγκο της Εθνικής μας ομάδας.

Έναρξη της αναμέτρησης!

Τώρα η ανάκρουση των εθνικών ύμνων των 2 χωρών!

H UEFA πάντως δίνει διάταξη της Εθνικής με 4-3-3 και εξτρέμ τους Γιαννούλη και Δουβίκα. Μένει να δούμε τι ισχύει πραγματικά εντός των τεσσάρων γραμμών.

Αρχηγός και απόψε για την Ελλάδα ο Μπακασέτας!

Το Ισπανία - Γεωργία επίσης ξεκινά στις 21.45!

Ένα τέταρτο απομένει για την έναρξη του παιχνιδιού!

Τελευταίο «διπλό» της Εθνικής μας σε προκριματική φάση Μουντιάλ, τον Οκτώβριο του 2017, επί της Κύπρου (1-2)!

Δεν έχει κερδίσει ποτέ το Κόσοβο σε προκριματική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου στην έδρα του,
με πέντε συνεχόμενες ήττες από το 2017 και έπειτα!

Κάνει προθέρμανση η Εθνική μας ομάδα, ενώ απομένει μισή ώρα για την έναρξη της αναμέτρησης!

Με τα μπλε θα αγωνιστεί το Κόσοβο, την άσπρη εμφάνισή της θα φορέσει η Εθνική μας ομάδα!

Από την άλλη το Κόσοβο, βρίσκεται στην τρίτη θέση και έχει δύο ήττες και μία εκτός έδρας νίκη, με το ελάχιστο δυνατό σκορ (0-1) κόντρα στην Γεωργία!

Αήττητη μέχρι τώρα η Εθνική μας, με δύο ισοπαλίες, με το ίδιο σκορ (1-1), απέναντι σε Ισπανία και Γεωργία!

Αμφότεροι οι σκόρερ μας, όπως βλέπετε, δεν βρίσκονται στην βασική ενδεκάδα, με τον Σιόβα να μην αποτελεί μέλος των επιλογών του Ομοσπονδιακού μας προπονητή, όντας ακόμη στην αναζήτηση ομάδας!

Στο Φάντιλ Βόκρι Στέιντιουμ μάλιστα, η Εθνική είχε κερδίσει με 2-1 για το περσινό Nations League, με σκόρερ τους Δημήτρη Λημνιό και Δημήτρη Σιόβα, ενώ στην Αθήνα παρέμεινε στην «λευκή» ισοπαλία!

Πρόκειται μόλις για την τρίτη συνάντηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την χώρα μας να μην έχει ηττηθεί στις δύο προηγούμενες, μετρώντας μία νίκη και μία ισοπαλία!

Ράσιτσα, Μουρίκι και Μπερίσα, ο οποίος έχει σκοράρει απέναντι στην Εθνική μας, αποτελούν τους πιο ποιοτικούς ποδοσφαιριστές του Κοσόβου!

Με τρεις κεντρικούς αμυντικούς παρατάσσεται η Ελλάδα, έχοντας και τον Δημήτρη Γιαννούλη (στόπερ), και τον Κώστα Τσιμίκα στους «11» που ξεκινούν την αναμέτρηση! Ντεμπούτο πραγματοποιεί ο Τάσος Δουβίκας που πλαισιώνει τον Παυλίδη στην κορυφή της επίθεσης!

Δεν βρίσκεται στην αποστολή ο Χρήστος Τζόλης, λόγω τραυματισμού!