Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 7ος όμιλος: «Βροχή» τα γκολ και πρωτιά για Τουρκία!

Σε έναν όμιλο που χάρισε αν μη τι άλλο πολλά γκολ, η Τουρκία με πρωταγωνιστή τον Τσαλχάνογλου πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στο Γιβραλτάρ και φιγουράρει μόνη πρώτη στη βαθμολογία! Νίκες και για Ολλανδία, Νορβηγία.

Στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου, η Νορβηγία πήρε τη νίκη απέναντι στη Λετονία σε μία αναμέτρηση χωρίς μεγάλες συγκινήσεις. Ο συνήθης… ύποπτος Έρλινγκ Χάαλαντ άνοιξε το σκορ για τους Σκανδιναβούς στο 20ο λεπτό μετά από εκτέλεση πέναλτι (1-0). Το τελικό 2-0 έκανε στο 66’ με όμορφο σουτ ο Ελιουνούσι και κλείδωσε το «τρίποντο» για την ομάδα του.

Λίγο αργότερα, η Τουρκία χρειάστηκε περισσότερο από ένα ημίχρονο για να προηγηθεί απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας, Γιβραλτάρ, έχοντας ωστόσο χάσει πέναλτι με τον Ουνάλ στο 4΄. Ο Ντερβίσογλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από πάσα του Τσαλχάνογλου στο 54’.
Στο 65ο λεπτό, μάλιστα, ο Τσαλχάνογλου άλλαξε ρόλο και ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 2-0 για τους Τούρκους.
Το 3ο γκολ ήρθε από τα πόδια του Καραμάν στο 83ο λεπτό και έτσι η ομάδα αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Εύκολη ήταν η επικράτηση και της Ολλανδίας επί του Μαυροβουνίου, αφού σκόραρε τέσσερις φορές χωρίς να δεθεί καμίααπάντηση (4-0). Το πέναλτι του Ντεπάι στο 38ο λεπτό, ήταν το σήμα που χρειαζόταν η ομάδα για να πατήσει το γκάζι!
Ο ίδιος παίκτης χρίστηκε ξανά σκόρερ στο 62ο λεπτό (2-0) για να έρθουν τα γκολ των Βαϊνάλντουμ (70’) και Χάπκο (76’) και να συνθέσουν το τελικό 4-0.