Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 1ος όμιλος: Στην κορυφή με… περίπατο η Σερβία – Μοιράστηκαν τον πρώτο τους βαθμό Ιρλανδοί και Αζέροι

Με... πάρτι στην κορυφή του πρώτου ομίλου οι Σέρβοι, «άδικη» μοιρασιά στο Ιρλανδία - Αζερμπαϊτζάν.

Την κορυφή του ομίλου έπιασαν οι Σέρβοι που εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους κόντρα στο Λουξεμβόυργο όταν στο 22ο λεπτό ο Μίτροβιτς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας για να ανοίξει το σκορ. Ο επιθετικός της Φούλαμ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του 13 λεπτά μετά κάνοντας με κεφαλιά το 2-0. Το Λουξεμβούργο, που είχε κυρίως παθητικό ρόλο, εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση των Σέρβων, μειώνοντας με τον Ολιβιέ Τιλ σε 2-1 στο 77'. Η αφύπνιση των γηπεδούχων έφερε την άμεση απάντηση με το αυτογκόλ του Τσάνοτ (81’) να κάνει το 3-1 και την κεφαλιά του Μιλένκοβιτς (97’) να διαμορφώνει το τελικό 4-1 που επαναφέρει τους Σέρβους στην κορυφή του group A μαζί με την Πορτογαλία.

Στο άλλο παιχνίδι του πρώτου ομίλου οι Ιρλανδοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως οι Αζέροι έκαναν το 1-0 στις καθυστερήσεις το πρώτου ημιχρόνου όταν ο Μπαζούνου δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο εξαιρετικό σουτ του Μαχμούντοβ. Οι γηπεδούχοι ωστόσο συνέχισαν να πιέζουν και δικαιώθηκαν στο 87’ με τον Σέιν Ντάφι να ισοφαρίζει. Το 1-1 ήταν το τελικό σκορ με τις δύο ομάδες να παίρνουν τους πρώτους τους βαθμούς στη διοργάνωση.

5η αγωνιστική - Αποτελέσματα

Σερβία – Λουξεμβούργο 4-1 (22’ και 35’ Μίτροβτις, 81’ αυτ. Τσάνοτ, 97’ Μιλένκοβιτς – 77’ Τιλ)

Ιρλανδία – Αζερμπαϊτζάν 1-1 (87’ Ντάφι – 46’ Μαχμούντοβ)