Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 10ος Όμιλος: «Καθάρισε» το Λίχτενσταϊν η Γερμανία και πλησιάζει… κορυφή!

Η Γερμανία επικράτησε άνετα με 2-0 (41’ Βέρνερ, 77’ Σανέ) στην έδρα του Λίχτενσταϊν και βρίσκεται στο -1 από την κορυφή του 10ου Ομίλου. Παραμένει πρώτη η Αρμενία, παρά το 0-0 στην έδρα της Β.Μακεδονίας.

Ολοκληρώθηκαν τα τρία ματς του 10ου Ομίλου των Προκριματικών του Μουντιάλ, με τη Γερμανία του Χανς Φλικ να είναι ξεκάθαρα η κερδισμένη!

Τα «πάντσερ» επικράτησαν με 2-0 εκτός έδρας του Λίχτενσταϊν, χάρη στα τέρματα των Τίμο Βέρνερ στο 41’ και Λιρόϊ Σανέ στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Γερμανοί - στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής- πήραν το ζητούμενο και βρίσκονται μια «ανάσα» από την κορυφή, έχοντας 9 βαθμούς. Πλέον, στο εντός έδρας ματς της ερχόμενης αγωνιστικής κόντρα την Αρμενία θα τα δώσουν όλα ώστε να περάσουν μόνοι πρώτοι.

Στο ντέρμπι… κορυφής του ομίλου, Βόρεια Μακεδονία και Αρμενία «κόλλησαν» στο 0-0. Αποτέλεσμα που διατήρησε, πάντως, τους φιλοξενούμενους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς, με τη θέση τους πάντως να κρίνεται επισφαλής.

Τέλος, στο 10ο γκρουπ επαληθεύτηκε πως ήταν η βραδιά των... φιλοξενούμενων, μετά και την εξέλιξη που είχε η αναμέτρηση της Ισλανδίας με τη Ρουμανία. Με τον πρώην της ΑΕΚ, Νεντελτσεάρου, βασικό, οι φιλονενούμενοι επικράτησαν με 2-0, χάρη στα τέρματα του Μαν, με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο (47’) και του Στάντσιου προς τη λήξη του ματς στο 83’.