Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 6ος όμιλος: «Καθάρισαν» τη Σκωτία και ξέφυγαν στη βαθμολογία οι Δανοί!

Με γκολ των Βας και Μέλε, η Δανία πέρασε το εμπόδιο της Σκωτίας με 2-0 και αυτή τη στιγμή φιγουράρει μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Με ένα γρήγορο γκολ στο 14’ με σκόρερ τον Ντάνιελ Βας, η Δανία κατάφερε να βάλει τις βάσεις για τη νίκη απέναντι στη Σκωτία (1-0). Μόλις ένα λεπτό αργότερα (15’), ο Γιοακίμ Μέλε, διπλασίαζε τα τέρματα των Δανών και με ένα σουτ στη δεξιά γωνία του αντίπαλου τερματοφύλακα διαμόρφωνε το 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με τους Σκωτσέζους να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Ίδιο σκηνικό επικράτησε και στον αγώνα της Μολδαβίας με την Αυστρία, αφού οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 2-0 και κατ’ επέκταση τους 3 βαθμούς. Ο Μπάουμγκαρτνερ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 45+1’ από ασίστ του Αρναούτοβιτς. Ξανά σε καθυστερήσεις, αυτή τη φορά λίγο πριν τη λήξη του αγώνα (90+4’) ο Αρναούτοβιτς βρήκε δίχτυα και έκανε το 2-0.

Λίγο νωρίτερα τα Νησιά Φερόε γνώρισαν τον… διασυρμό από το Ισραήλ, το οποίο επικράτησε με 4-0 και πήρε τους βαθμούς για τη συνέχεια. Ένα χατ τρικ του Ζάχαβι (12’, 44’, 90+2’) και το τέρμα του Νταμπούρ στο 52’ συνέθεσαν την ευρεία νίκη των Ισραηλινών!