Football Talk

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 4ος όμιλος: «Χ»αμένοι Ουκρανία και Γαλλία, έμειναν στον βαθμό της ισοπαλίας!

"Κόλλησαν" στην ισοπαλία και τα δύο ματς στο πρόγραμμα του 4ου ομίλου για τα Προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ουκρανία υποχρεώθηκε σε γκέλα, φέρνοντας ισοπαλία με το Καζακστάν (2-2). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Γιάρεμτσουκ μόλις στο 2ο λεπτό και είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και την ανάπαυλα.

Η αντίδραση για το Καζακστάν ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν δημιούργησε αρκετές φάσεις μέχρι να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 74’ με τον Βαλιούλιν. Η Ουκρανία ήταν και πάλι κοντά στο να πάρει το τρίποντο, μιας και προηγήθηκε στο 93' με τον Σίκαν (2-1). Αλλά το Καζακστάν δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα του. Ισοφάρισε στο 96' (!) ξανά με τον Βαλιούλιν και άφησε τους Ουκρανούς με την... προσπάθεια.

Η Γαλλία είχε να τα βάλει με τη Βοσνία. Αν και ξεκίνησε δυναμικά στο ματς, δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Εμπαπέ βρήκε το δοκάρι στο 27ο λεπτό. Ωστόσο, οι «τρικολόρ» είδαν τους αντιπάλους να σκοράρουν πρώτοι μετά από ένα δυνατό σουτ του Έντιν Τζέκο που κατέληξε στη δεξιά γωνία του Γιορίς στο 36’ (0-1).

Η χαρά του γκολ δεν κράτησε πολύ για τους Βόσνιους, αφού ο Αντουάν Γκριεζμάν στο 40ο λεπτό με όμορφη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Κουντέ στο 51’ άφησε τη Γαλλία να συνεχίζει την προσπάθεια με 10 παίκτες και τελικά να… αρέσκεται με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας!