Europa Conference League: Μουρίνιο και Ρόμα πλήγωσαν τον Μπακασέτα, έχασε από την Πάσος η Τότεναμ!

Το πανόραμα των πρώτων αγώνων των play offs του Conference League.

Πολλά γκολ και εκπλήξεις σημειώθηκαν στα πρώτα παιχνίδια των play offs του Conference League.

Με το «διπλό» απέδρασε από την Τουρκία η Ρόμα, επικρατώντας με 2-1 της Τραμπζονσπόρ του Μπακασέτα. Ο Πορτογάλος τεχνικός των Ιταλών, Ζοζέ Μουρίνιο, πανηγύρισε νίκη στο ντεμπούτο του στους «τζιαλορόσι». Δύσκολη υπόθεση αποτελεί ο στόχος της πρόκρισης στη φάση των ομίλων του Conference League για την ομάδα του Τάσου Μπακασέτα, ο οποίος έκανε ό,τι μπορούσε στο πρώτο μέρος, είχε ένα καλό σουτ στο 44ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει τους γηπεδούχους στο γκολ.

Μόλις δέκα λεπτά μετά τη σέντρα του β΄ μέρους (55΄), ο Λορέντζο Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ για τους Ρωμαίους. Ο Αντρέας Κορνέλιους έκανε το 1-1 με κεφαλιά στο 64ο λεπτό. Ο Ουζμπέκος Έλντορ Σομουρόντοφ, διαμόρφωσε το 2-1 για τους Ιταλούς στο 81ο λεπτό. Στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας, οι Τούρκοι δεν θα μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν την πιο πρόσφατη μεταγραφή τους, τον Μανώλη Σιώπη.

Η Τότεναμ γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-0 από την Πάσος Φερέιρα με γκολ του Λούκας Σίλβα στο 45ο λεπτό.

Η Ανόρθωση απέσπασε «λευκή» ισοπαλία 0-0 στο Ισραήλ κόντρα στη Χαποέλ Μπερ Σεβά και θα διεκδικήσει στην πρόκριση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την επόμενη εβδομάδα. Οι δύο ομάδες είχαν ορισμένες καλές ευκαιρίες για να βρουν το γκολ της νίκης, με τον Γκιόργκι Λόρια να εξουδετερώνει αυτές των γηπεδούχων.

«Ανοιχτούς λογαριασμούς» άφησαν οι Άντερλεχτ και οι Φίτεσε μετά το 3-3 στο Βέλγιο. Ο Ραμάν πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της Άντερλεχτ (10΄ & 34΄), ενώ ο Φερσχάρεν στο 90΄ γλίτωσε από τα χειρότερα την ομάδα του. Για τη Φίτεσε τα γκολ πέτυχαν οι Ντασά (31΄), Μπάντεν (46΄) και Τανάνε (72΄).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των Α΄ αγώνων των play off του Conference League έχουν ως εξής:

• ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ριέκα (Κροατία) 1-1
  • Σαχτέρ (Καζακστάν)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 1-2
  • Ρακόφ (Πολωνία)-Γάνδη (Βέλγιο) 1-0
  • Κουόπιο (Φινλανδία)-Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 0-4
  • Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Αμπερντίν (Σκωτία) 1-0
  • Φλόρα (Εσθονία)-Σάμροκ (Ιρλανδία) 4-2
  • Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)-Ανόρθωση (Κύπρος) 0-0
  • ΛΑΣΚ Λίντσερ (Αυστρία)-Σεντ Τζόνστον (Σκωτία) 1-1