Θέλτα- Ατλέτικο Μαδρίτης, 1-2: O Κορέα συνέχισε την κούρσα της πρωταθλήτριας!

Η Ατλέτικο ξεκίνησε δυναμικά και τη φετινή της πορεία έχοντας πρωταγωνιστή τον Κορέα, σε μία αναμέτρηση που αμφότεροι τελείωσαν με 10 παίκτες.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Θέλτα, με σκορ 2-1, συνεχίζοντας από τον τίτλο του πρωταθλητή, όπου και σταμάτησε την περσινή σεζόν.

Έπειτα από διπλό «χτύπημα» του Κορέα στο 23ο και το 64ο λεπτό, οι «ροχιμπλάνκος» πήραν τη νίκη και την ψυχολογία της πρεμιέρας. Ο Άσπας ήταν αυτός που σημείωσε το τέρμα των γηπεδούχων με πέναλτι (59’) , σε μία φάση που ελέγχθηκε από τον VAR.

Στα τελευταία λεπτά υπήρξαν διαπληκτισμοί, οι οποίοι κατέληξαν σε δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, με τους Μάγιο και Ερμόσο να φεύγουν από τον αγωνιστικό χώρο στο 90’+5’ με απευθείας κόκκινη κάρτα.