Football Talk

Στα play off του Europa League η Ομόνοια

Η Ομόνοια έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα playoffs του Europa League, καθώς κατάφερε να αποκλείσει τη Φλόραν Ταλίν με 5-4 στα πέναλτι.

Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν 2-1 υπέρ των Εσθονών, αποτέλεσμα που ισοφάρισε τη νίκη της κυπριακής ομάδας με 1-0 στη Λευκωσία, όμως στο φινάλε μίλησε η ψυχραιμία των παικτών του «τριφυλλιού» από τα έντεκα μέτρα.

Στο «Α. Le Coq Arena» του Ταλίν, η Ομόνοια προηγήθηκε στο 43' με τον Κακουλή, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς με δύο γκολ του Σάπινεν (48', 88') οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση κι ακολούθως στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Η Ομόνοια ευστόχησε στα πέντε απ' τα έξι χτυπήματά της (Γκόμες, Παπουλής, Ατιεμβέν, Ψάλτης, Γιούστε - άστοχος ο Λανγκ), την ώρα που η Φλόρα είχε τέσσερις εύστοχες εκτελέσεις (Ογιαμάα, Ζένιοφ, Λιλάντερ, ΑΛίκου) κι αστόχησε σε δύο (Λούκα, Ρέινκορτ).