Basket Talk

Προολυμπιακά τουρνουά (Βελιγράδι): Η Ιταλία σόκαρε (102-95) τη 2η το 2016 Σερβία και πάει Τόκιο

Και η 4η γηπεδούχος των Προολυμπιακών τουρνουά μετά από Καναδά, Κροατία και Λιθουανία έμεινε εκτός Ολυμπιακών Αγώνων!

Πρώτα ήταν ο Καναδάς. Μετά η Κροατία. Πήρε σειρά η Λιθουανία και τελευταία η Σερβία. Και οι τέσσερις διοργανωτές και γηπεδούχοι στα ισάριθμα Προολυμπιακά τουρνουά έμειναν εκτός Ολυμπιακών Αγώνων.

Τελευταίο θύμα η Σερβία την οποία... πάτησε η φοβερή και τρομερή ανανεωμένη Ιταλία του Ρομέο Σακέτι που θριάμβευσε με 102-95.

Η Ιταλία ήταν καταιγιστική μετά την 1η περίοδο και έφτασε να προηγείται ακόμη και με 24 πόντους διαφορά (73-49). Οι Σέρβοι μείωσαν στους 14 (80-66) στο τέλος της 3ης περιόδου αλλά η Ιταλία δεν έχασε την ευκαιρία να πάει χαμένη παρά το γεγονός ότι η Σερβία ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσε στους 8 (98-90) αλλά αστόχησε σε τρίποντο ο Τεόντοσιτς.

Πρώτοι σκόρερ για την "σκουάντρα ατζούρα που επιστρέφει σε Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά μετά το 2004 όταν κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην Αθήνα ήταν οι Μάνιον (24), Πολονάρα (22) και Φοντέκιο (21).

Από το άνευ προηγουμένου ναυάγιο της Σερβίας διασώθηκαν οι Άντζουσιτς (27) και Πετρούσεβ (22).

Η Ιταλία θα αγωνιστεί στον Β Όμιλο της πρώτης φάσης του Ολυμπιακού Τουρνουά με αντιπάλους τις Αυστραλία, Νιγηρία και Γερμανία.