Basket Talk

Προολυμπιακά τουρνουά (Βικτόρια): Η Τσεχία πέταξε έξω τον Καναδά στο θρίλερ (103-101)

Ένα από τα συγκλονιστικότερα σε εξέλιξη ματς των τελευταίων δεκαετιών άφησε εκτός τελικού τον Καναδά των 8 ΝΒΑερ.

Έχασαν ένα προβάδισμα 10 πόντων σε λιγότερο από ένα λεπτό αλλά την κρίσιμη στιγμή έβαλαν τα δύο μεγάλα σουτ και προκρίθηκαν στον τελικό της Κυριακής. Ο λόγος για τους Τσέχους που νίκησαν στην παράταση με σκορ… Ευρωμπάσκετ87 (103-101) τον Καναδά σε έναν αγώνα που θα μνημονεύεται για πολλά πολλά χρόνια για την απίστευτη εξέλιξή του.

Η Τσεχία είχε το προβάδισμα στο σκορ από το 1ο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας, προηγήθηκε 62-51 στο 26ο λεπτό και 92-82 ακριβώς 57 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Όμως η συνέχεια μοιάζει με σενάριο ταινίας επιστημονικής φαντασίας. Ιδού η αλληλουχία των φάσεων…

49’’ Τρίποντο του Ντορ 92-85 μειώνει ο Καναδάς
44’’ 1/2 βολές του Σατοράνσκι 94-85 η Τσεχία
38’’ Τρίποντο του Μπάρετ 94-88 μειώνει ο Καναδάς
36’’ Λάθος πάσα ο Σιλμπ για την Τσεχία
33’’ Άστοχο τρίποντο ο Ντορτ
30’’ Άστοχο τρίποντο ο Αλεξάντερ-Ουόκερ για τον Καναδά
22’’ 0/2 βολές ο Άουντα για την Τσεχία
17’’ Καλάθι και φάουλ ο Ουίγκινς 94-91 μειώνει ο Καναδάς
12’’ Λάθος πάσα ο Μπόχατσικ για την Τσεχία
11’’ Τρίποντο ο Ουίγκινς 94-94 ισοφαρίζει για τον Καναδά
1’’ Άστοχο τρίποντο ο Σιλμπ και παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Καναδάς έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του προηγήθηκε 99-94 αλλά η Τσεχία δεν τα παράτησε και απάντησε με σερί 7-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σιλμπ 50’’ πριν το φινάλε για το 101-99. Στη συνέχεια αστόχησαν Λάιλς (Καναδάς) και Σιλμπ (Τσεχία) με τον Ουίγκινς να ισοφαρίζει στα 15’’ 101-101. Όμως η τελευταία λέξη στο ματς ανήκε στον Τόμας Σατοράνσκι αφού ο γκαρντ των Σικάγο Μπουλς έβαλε ένα απίθανο καλάθι (με ταμπλό) 1,8’’ πριν το τέλος για το 103-101 που δεν άλλαξε, αφού ο Καναδάς μετά το τάιμ-άουτ έβγαλε σύστημα με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Λάιλς, ο οποίος σούταρε εντός χρόνου αλλά η μπάλα… μπήκε και βγήκε από το καλάθι της Τσεχίας!

Το νικητήριο καλάθι του Σατοράνσκι

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο 38χρονος Μπλέικ Σιλμπ με 31 πόντους (7/12 τρίποντα) ενώ 18 είχε ο Σατοράνσκι, 16 ο Άουντα και 14 πόντους με 15 ριμπάουντ και 5 τάπες ο Μπάλβιν.

Από τον Καναδά ξεχώρισαν οι Μπάρετ (23), Ουίγκινς (22) και Αλεξάντερ-Ουόκερ (21).