Τένις

US Open: Πρεμιέρα με το δεξί για την Σάκκαρη - Νίκησε 2-0 τη Μάρτα Κοστιούκ και προκρίθηκε στον 2ο Γύρο!

Ξεπέρασε το εμπόδιο της Κόστιουκ η Σάκκαρη και συνεχίζει στο US Open.
Νικηφόρα ξεκίνησε την πορεία της στο US Open η Μαρία Σάκκαρη, η οποία επικράτησε με 2-0 (6-4, 6-3) της Μάρτα Κόστιουκ και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Αμερικανικού Όπεν.

Μπορεί η Κόστγιουκ να αιφνιδίασε τη Σάκκαρη και να άρχισε το πρώτο σετ με μπρέικ για το 2-0 αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια απάντησε άμεσα κι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (2-2)!

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο μέχρι και το όγδοο γκέιμ (4-4), όπου η Μαρία σε εκείνο το σημείο πέτυχε το καθοριστικό δεύτερο μπρέικ στην αντίπαλό της για το 5-4, προτού τελειώσει το σετ στο 6-4 έπειτα από 40 λεπτά.

Η Σάκκαρη μπήκε στο δεύτερο σετ με... φόρα και έκανε κατευθείαν μπρέικ στην Ουκρανή, η οποία βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο (2-0). Μπόρεσε να αντεπιτεθεί και να ισοφαρίσει σε 2-2 κάνοντας μπρέικ στη Σάκκαρη, η οποία όμως έσπασε ξανά το σερβίς της αντιπάλου της για 4-3.

Διατήρησε το δικό της σερβίς για το 5-3 και καθάρισε το σετ και το ματς με ένα ακόμη μπρέικ για το 6-3 έπειτα από 50 λεπτά.