Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020

Ποδόσφαιρο Γυναικών: Η Σουηδία «τσέκαρε» το εισιτήριο για τον πρώτο τελικό της ιστορίας της!

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών της Σουηδίας, ξεπέρασε το εμπόδιο της Αυστραλίας, νικώντας τη με 1-0 και έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, απέναντι στον Καναδά.
Το γκολ της Φριντολίνα Ρόλφο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46ο λεπτό) ήταν αρκετό για τη Σουηδία, ώστε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αυστραλίας και να εξασφαλίσει τη θέση της στον πρώτο τελικό σε Ολυμπιακό τουρνουά στην ιστορία της.

Παρότι η κατοχή της μπάλας για μεγάλα χρονικά διαστήματα δεν άνηκε στο σύνολο του Πίτερ Γκέρχαρντσον (55% υπέρ της Αυστραλίας), κατάφερε να μετουσιώσει το ένα από τα τέσσερα σουτ που είχε στον στόχο, σε γκολ.

Από την άλλη, η Αυστραλία μπορεί να νιώθει πως μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το ματς, αντιθέτως όμως, η Σουηδία λίγο έλειψε να βρει και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, αν και εν τέλει ακυρώθηκε.