Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020

Ποδόσφαιρο Γυναικών: Αποκλεισμός σοκ για τις ΗΠΑ στον ημιτελικό – ηττήθηκαν με 1-0 από τον Καναδά!

Έναν σοκαριστικό αποκλεισμό βίωσαν οι ΗΠΑ στον ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά από τον Καναδά με 1-0, όπου παρά την θετική τους εμφάνιση και τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και να «απαντήσουν» στο γκολ του Καναδά στο 74ο λεπτό.

Ένα το δίχως άλλο απρόβλεπτο αποτέλεσμα, έλαβε χώρα στο Στάδιο Κασίμα ανάμεσα στις ΗΠΑ και τον Καναδά, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να σκοράρουν στο 74ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι με την Φλέμινγκ, να αντέχουν στην πίεση και να πανηγυρίζουν μία ανέλπιστη πρόκριση στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά.

Απεναντίας, οι ΗΠΑ παρέμειναν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσουν τον 5ο τους Ολυμπιακό τίτλο, με το σύνολο του Αντονόφσκι να μην κατορθώνει να βρει δίχτυα για τρίτη φορά σε πέντε ματς, πράγμα που δεν είχε πραγματοποιήσει ποτέ την τελευταία επταετία!

Κάπως έτσι, ο Καναδάς, ο οποίος δεν είχε τελική προσπάθεια στο πρώτο μέρος, και διατήρησε την μπάλα στην κατοχή του μόλις στο 33%, πήρε «εκδίκηση» για τον αποκλεισμό από τον τελικό του 2012 στα πέναλτι, και πλέον αναμένει την αναμέτρηση του ζευγαριού Αυστραλία – Σουηδία, για να μάθει τον αντίπαλό του, στον πρώτο τελικό της ιστορίας του!