Basket Talk

NBA: Νίκη-πρόκριση για Clippers κόντρα στον συγκινητικό Doncic, μεγάλο «διπλό» των Hawks με ηγέτη τον Trae Young (video)

Τέλος στις αναμετρήσεις του πρώτου γύρου με τους Clippers να κερδίζουν στο Game 7 τον μαγικό Luka Doncic.

Η σειρά που κανείς δεν ήθελε να τελειώσει έφτασε στο Game 7, εκεί όπου οι Clippers υπερασπίστηκαν για πρώτη και μοναδική φορά την έδρα τους κερδίζοντας τους μαχητικούς Mavericks με 126-111. Η παρέα του Leonard (28π. 10ρ. 9ασ. 4κλ.) πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό της Δύσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους Utah Jazz. Για τους φιλοξενούμενους, ο Luka Doncic έδωσε άλλη μια μοναδική παράσταση αριθμώντας 46 πόντους, μαζί με 14 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Ο Σλοβένος superstar ήταν από την αρχή... ορεξάτος με 19 πόντους στο πρώτο 12λεπτο (38-35), όμως το Dallas αδυνατούσε να πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι ακολουθώντας πιστά το μοτίβο της σειράς, όμως η ομάδα του Tyronn Lue «έτρεξε» ένα σερί 24-4 στην τρίτη περίοδο αποκτώντας διαφορά 15 πόντων (100-85). Ο Doncic έκανε μια τελευταία απόπειρα για να ανατρέψει το ματς πετυχαίνοντας ένα καθοριστικό τρίποντο που έριξε τη διαφορά στους επτά πόντους, δύο λεπτά πριν από το τέλος (114-107). Οι Reggie Jackson και Marcus Morris έδωσαν διαδοχικές απαντήσεις τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση με το 126-111 να είναι το τελικό σκορ.

Clippers: Leonard 28 (10/15 σουτ, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), George 22 (10 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Morris 23 (7/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Batum 11 (7 ριμπάουντ), Jackson 15, Mann 13 (5 ριμπάουντ), Rondo 3, Zubac, Kennard 11, Coffey, Ferrell, Oturu, Beverley, Cousins, Patterson.

Mavericks: Finney-Smith 18 (10 ριμπάουντ), Porzingis 16 (11 ριμπάουντ), Marjanovic 14 (10 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Hardaway Jr. 11, Doncic 46 (12/19 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 7/11 βολές, 14 ασίστ, 7 ριμπάουντ), Richardson, Powell 4, Kleber , Brunson 2, Burke, Bey, Cauley-Stein, Green, Melli.

Στο πρώτο -χρονικά- παιχνίδι της βραδιάς, οι Hawks άλωσαν το Wells Fargo Center κάνοντας break με το… καλημέρα, αφού υπέταξαν τους 76ers στον πρώτο ημιτελικό της Ανατολής με 128-124. Για τα «Γεράκια» ο Trae Young ήταν και πάλι σε οργιάζουσα κατάσταση, όντας ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Atlanta που πετυχαίνει 35 πόντους και 10 ασίστ σε αγώνα της postseason. O Joel Embiid, που έδωσε κανονικά το «παρών», μιας και ξεπέρασε τις ενοχλήσεις του στο γόνατο, ήταν αυτός που ξεχώρισε από τους ηττημένους σημειώνοντας 39 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Hawks μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς, τρέχοντας συνεχώς στην επίθεση και ευστοχώντας σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων, έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 42-27. Οι κακές επιλογές των γηπεδούχων συνεχίστηκαν με την ομάδα του Doc Rivers να μένει πίσω στο σκορ για 26 πόντους (53-27). Στο δεύτερο ημίχρονο οι 76ers ανέβασαν την απόδοση τους, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και με πιο στοχευμένες επιθέσεις προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς. Η αφύπνιση του Joel Embiid στα τελευταία τρία λεπτά ήταν καθοριστική, με το τρίποντο του Tobias Harris στα 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να ρίχνει τη διαφορά σε απόσταση μίας κατοχής (121-118). Στο τέλος, όμως, η Atlanta διατήρησε την ψυχραιμία της και πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στη Φιλαδέλφεια με 128-124.

76ers: Green 4, Harris 20 (8/21 σουτ, 10 ριμπάουντ), Embiid 39 (12/21 σουτ, 14/15 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο , 3 μπλοκ), Curry 21 (5/9 τρίποντα), Simmons 17 (10 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Thybulle 10, Maxey 6, Hill, Howard, Korkmaz 7, Milton, Joe, Reed, Scott.

Hawks: Hill 6, Collins 21 (3/4 τρίποντα), Capela 11 (9 ριμπάουντ), Bogdanovic 19 (5 ασίστ), Young 35 (7/12 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 9/9 βολές, 10 ασίστ), Huerter 15 (5 ριμπάουντ), Gallinari 9, Snell, Williams 8, Okongwu 2, Fernando, Hunter, Knight, Mays.