Τένις

US Open: Στο κυρίως ταμπλό η Γραμματικοπούλου

Με τη νίκη επί της Εν Σουό Λιάνγκ με 2-1 σετ η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα της στο κυρίως ταμπλό.

Στο κυρίως ταμπλό του US Open προκρίθηκε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου κι έγραψε ιστορία. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια νίκησε με 2-1 (6-2, 5-7, 7-5) τη Εν Σουό Λιάνγκ και για πρώτη φορά στην καριέρα της θα αγωνιστεί στο κυρίως ταμπλό.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με την Γραμματικοπούλου να σώνει και ματς πόιντ, σε ένα παιχνίδι που τελείωσε έξι ώρες μετά την έναρξή του. Η βροχόπτωση είχε ως αποτέλεσμα να σταματήσει το παιχνίδι για 2 ώρες και 14 λεπτά.

Η πρόκριση της Γραμματικοπούλου στο κυρίως ταμπλό σηματοδοτεί ότι θα αγωνιστούν δύο Ελληνίδες, καθώς εκεί βρίσκεται απευθείας η Σάκκαρη. Τελευταία φορά όπου η Ελλάδα είχε δύο αθλητές σε grand slam ήταν το 1988 και πάλι στο US Open.