Τένις

Roland Garros: «Λύγισε» στην ψυχραιμία της Κρεϊτσίκοβα η εξαιρετική Σάκκαρη

tags :
Έπειτα από ένα συναρπαστικό ράλι η Σάκκαρη ηττήθηκε από την Κρεϊτσίκοβα με 2-1 σετ, χάνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Grand Slam στο Παρίσι.
Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα στον ημιτελικό του Roland Garros.
Η Ελληνίδα ήρθε αντιμέτωπη με την ήττα από την Τσέχα με 2-1 σετ (7-5, 6-4, 9-7), σ’ ένα ματς με εκπληκτικό θέαμα.
Με τρία break ξεκίνησε ο ημιτελικός, δείχνοντάς μας πως η νικήτρια θα κριθεί στις λεπτομέρειες.
Η Σάκκαρη άνοιξε το παιχνίδι με break, έπειτα η Κρεϊτσίκοβα ισοφάρισε σε 1-1, από 2 αβίαστα λάθη της Ελληνίδας, όμως η Μαρία έκανε ξανά break και ανέκτησε το προβάδισμα (2-1).
Στο 3-1 υπέρ της Μαρίας, η Ελληνίδα έχασε μια πολύ σημαντική ευκαιρία αφού προηγήθηκε με 15-40, έχασε δυο μπάλες με αβίαστα λάθη και τελικά η Τσέχα κράτησε το σερβίς της και μείωσε σε 3-2. Η Κρεϊτσίκοβα με νέο break ισοφάρισε σε 3-3, ενώ με τα νέα σφάλματα της 25χρονης κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα (3-5).
Η Σάκκαρη δεν τα έβαλε κάτω, καταφέρνοντας να πάρει τα επόμενα δύο σετ και να φέρει ξανά το ματς στα ίσα.
Τα σερβίς της Ελληνίδας όμως την πρόδωσαν και συνεπώς η Τσέχα δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 7-5 και την κατάκτηση του σετ.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε τη Σάκκαρη να έχει πεισμώσει και συγκεντρωθεί αρκετά, γεγονός που φάνηκε από την έκβαση των πρώτων game.
Η Μαρία έκανε ένα εντυπωσιακό 4-0, στήνοντας την αντίπαλό της στον τοίχο.
Η Κρεϊτσίκοβα από πλευράς της «ξύπνησε» και με δυσκολία πλησίασε την Ελληνίδα μειώνοντας σε 4-3.
Στη συνέχεια η Σάκκαρη κρατώντας το σερβίς της έκανε το 5-3, αλλά η Τσέχα είχε άμεση απάντηση με 5-4.
Τέλος χρειάστηκε 3 set points αλλά η Ελληνίδα έκανε το 6-4, φέρνοντας ισορροπία στο ματς.
Το τρίτο σετ πήγαινε πόντο – πόντο, μέχρι που η Σάκκαρη κατάφερε να προηγηθεί με 3-1.
Η Κρεϊτσίκοβα δεν κατέθεσε τα όπλα και πήρε το επόμενο game χωρίς να χάσει πόντο, για να φέρει το παιχνίδι στο 3-2.
Η Μαρία έπειτα μπόρεσε να φτάσει στο 5-3 όμως η πίεση της ψύχραιμης Τσέχας, της έβαλε εμπόδια και εν τέλει δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το match point της.
Το παιχνίδι έφτασε στο 6-6, με τις δύο αθλήτριες να δείχνουν πως δεν είναι διατεθειμένες να τα παρατήσουν εύκολα.
Η Κρεϊτσίκοβα πήρε εκ νέου προβάδισμα, αλλά η Μαρία με συνοπτικές διαδικασίες και σώζοντας 3 match points έκανε το 7-7.
Τελικά η Τσέχα φάνηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, έκανε το 9-7 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικού του Grand Slam.