Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020

Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Στέφανος Ντούσκος στην κωπηλασία! (video)

Το πρώτο και μάλιστα χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο είναι γεγονός από τον Στέφανο Ντούσκο ο οποίος θριάμβευσε στον τελικό του μονού σκιφ στην κωπηλασία!

Με τρομερή εμφάνιση ο 24χρονος κωπηλάτης στέφθηκε χρυσός Ολυμπιονίκης στο μονό σκιφ και κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στο Τόκιο και το πρώτο χρυσό για την ελληνική κωπηλασία σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Ντούσκος είχε άψογη τακτική αφού κράτησε το καλύτερο για το τέλος της κούρσας. Στα πρώτα 500 μέτρα ήταν 4ος κοντά όμως στους προπορευόμενους Μπορτς και Νίλσεν. Όμως στη συνέχεια ήταν εκπληκτικός!

Με σταθερό ρυθμό δεν άφησε κανένα περιθώριο σε αθλητές όπως ο Παγκόσμιος πρωταθλητής Σβέρι Νίλσεν πήρε κεφάλι στην κούρσα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο σημειώνοντας χρόνο 6:40.45, επίδοση που είναι νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, καταρρίπτοντας αυτό του Μάχε Ντρίσντεϊλ (6:41.34) από τους Ολυμπιακούς του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016.