Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020

Μπάρμπαρα Μπάντα: «Έγραψε» ιστορία με την Ζάμπια, δεύτερο διαδοχικό χατ- τρικ απέναντι στην Κίνα!

Εντυπωσιακή ήταν η Μπάρμπαρα Μπάντα και στην δεύτερη αναμέτρηση της Ζάμπιας στους Ολυμπιακούς Αγώνες απέναντι στην Κίνα, με την 21άχρονη επιθετικό της ομάδας να πετυχαίνει ξανά χατ-τρικ και να οδηγεί την χώρα της στην παρθενική της ισοπαλία με 4-4!

Την καλύτερη περίοδο της ποδοσφαιρικής της καριέρας διανύει δεδομένα η Μπάρμπαρα Μπάντα, η οποία μετά το χατ-τρικ που σημείωσε στην πρώτη αναμέτρηση της χώρας της στους Ολυμπιακούς Αγώνες απέναντι στην Ολλανδία, στην «βαριά» ήττα με 10-3, φρόντισε να το… ξανακάνει και απέναντι στην Κίνα, με το αποτέλεσμα τώρα να είναι διαφορετικό…

Αναλυτικότερα, η 21άχρονη επιθετικός της Ζάμπιας, η οποία «έγραψε» ιστορία στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων, ούσα η πρώτη που σκοράρει για την χώρα της, στην πρώτη της συμμετοχή στο Ολυμπιακό Τουρνουά, βρήκε δίχτυα τρεις φορές και απέναντι στην Κίνα, στο 42ο, το 47ο και το 69ο λεπτό αντίστοιχα, μετρώντας πλέον έξι γκολ σε 180 αγωνιστικά λεπτά!

Πρακτικά λοιπόν η Μπάρμπαρα Μπάντα σκοράρει ένα γκολ ανά μισή ώρα μέχρι τώρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες και είναι η πρώτη σκόρερ με καταγωγή από την Αφρική, στην ιστορία του Ολυμπιακού Τουρνουά!

Τέλος, άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως τα  γκολ της που επιτεύχθηκαν απέναντι στην Κίνα, η οποία την «φιλοξενεί» σε συλλογικό επίπεδο τον τελευταίο χρόνο, καθώς αγωνίζεται στην Σανγκάι Σενγκλί.

Εκεί μάλιστα μετρά σε 10 συμμετοχές, δύο γκολ λιγότερα από όσα πέτυχε σήμερα.