Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020

Μεξικό – Γαλλία 4-1: «Έσπασε» την δική του παράδοση και έκανε την έκπληξη…

Την μεγαλύτερη έκπληξη του Ολυμπιακού τουρνουά, μέχρι την… επόμενη, πραγματοποίησε το Μεξικό απέναντι στην Γαλλία (4-1), με τους τυπικά γηπεδούχους να διαφοροποιούν τις «συνήθειές» τους, να σκοράρουν μετά το πρώτο εικοσάλεπτο των δύο ημιχρόνων, μετά από εννέα χρόνια, και να παίρνουν τη νίκη!

Σπουδαία ήταν η νίκη που κατάφερε να πανηγυρίσει το Μεξικό απέναντι στην Ολυμπιακή ομάδα της Γαλλίας, η οποία σημειωτέον διαφέρει στον απόλυτο βαθμό από αυτήν που παρουσίασαν οι «Τρικολόρ» στο EURO, με 3-1, με το σύνολο του Χάιμε Λοσάνο να πραγματοποιεί κάτι που δεν είχε κατορθώσει τα τελευταία εννέα χρόνια.

Πρόκειται για τον χρόνο στον οποίο το Μέξικο μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις του στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων, σκόραρε πάντα στο πρώτο εικοσάλεπτο των δύο ημιχρόνων!

Κάτι τέτοιο πραγματοποίησε και σήμερα βεβαίως, με τους Αντούνα και Αγκίρε όμως να αποφασίζουν να αλλάξουν την εξέλιξη του ματς, επηρεαζόμενοι και από το πέναλτι-γκολ του Ζινιάκ στο 69ο λεπτό, ο οποίος επέστρεψε στην Εθνική Γαλλίας, μετά από μία πενταετία.

Οι δύο Μεξικάνοι ποδοσφαιριστές σκόραραν στο 80ο λεπτό και στις καθυστερήσεις αντίστοιχα, το Μεξικό επικράτησε με 4-1, και η παράδοση φαίνεται πως διαφοροποιήθηκε ορθώς, εκ του αποτελέσματος!

Αναλυτικά τα παιχνίδια του Μεξικό από το 2012 και έπειτα, που περιλάμβαναν γκολ στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων:

• Μεξικό – Γκαμπόν 2-0
  • Μεξικό – Ελβετία 1-0
  • Μεξικό – Σενεγάλη 4-2
  • Μεξικό – Ιαπωνία 3-1
  • Βραζιλία – Μεξικό 1-2
  • Μεξικό – Γερμανία 2-2
  • Φίτζι – Μεξικό 1-5
  • Μεξικό – Γαλλία 4-1