EURO 2020: Πρώτο γκολ με… αυτογκόλ για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης!

Ιστορικό χαρακτηρίζεται το αυτογκόλ που σκόραρε ο Ντεμιράλ της Τουρκίας στο εναρκτήριο ματς του EURO 2020, με τον ποδοσφαιριστή του Σενόλ Γκιουνές να είναι ο πρώτος που σκοράρει σε λάθος εστία, το πρώτο τέρμα της διοργάνωσης!

Ένα ομολογουμένως οξύμωρο ρεκόρ φαίνεται πως θα κατέχει για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ο Μερίχ Ντεμιράλ, ο οποίος δύο λεπτά μετά την ολοκλήρωση της πρώτης τελικής προσπάθειας που βρήκε η Τουρκία στο ματς, έστειλε στο 53ο λεπτό την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Άμεση συνέπεια της ατυχίας του Τούρκου διεθνή αποτελεί η «πρωτιά» του σε μία ιδιόμορφη στατιστική κατηγορία, με τον 23άχρονο στόπερ της Γιουβέντους να είναι ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του EURO που πετυχαίνει με αυτογκόλ, το πρώτο τέρμα της διοργάνωσης!

Με αυτόν τον τρόπο μάλιστα ο Ντεμιράλ «σκόραρε» για πρώτη φορά φέτος, καθώς με την Γιουβέντους δεν κατόρθωσε σε 15 ματς να βρει δίχτυα, ενώ το ίδιο έκανε και με την Εθνική Τουρκίας, μετά από 6 χρόνια παρουσίας του, σε όλες τις κατηγορίες των νέων, αλλά σε λάθος εστία

Στην 22η συμμετοχή του λοιπόν με την φανέλα της χώρας του, ο Μερίχ Ντεμιράλ «προδόθηκε» από την τύχη, και συνέβαλλε άθελα του, στην ευρεία επικράτηση της Ιταλίας με 3-0, στο πρώτο ματς της διοργάνωσης!