Basket Talk

Ισπανικό πρωτάθλημα (ACB): Πέρασε από την έδρα της Βαλένθια η Μπασκόνια – Ήττες για Μπιλμπάο και Τενερίφη

Σημαντικές αναμετρήσεις περιλάμβανε η πρώτη… πράξη της φετινής ACB, με το κυρίως «μενού» να διεξάγεται την Κυριακή (19/9).

Σε γερό ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Βαλένθια με την Μπασκόνια, η οποία κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου. Οι Βάσκοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο ματς, ωστόσο οι γηπεδούχοι με το συνολικό 24-12 του προ τελευταίου δεκαλέπτου, λίγο έλλειψε να φτάσουν στη μεγάλη νίκη με ανατροπή.

Η Μπασκόνια αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και εύστοχη στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» με για να ξεκινήσει με το «δεξί» στη φετινή ABC. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γκεντράιτις με 23 πόντους!

Στα υπόλοιπα τρία ματς της 1ης αγωνιστικής, η Τενερίφη ισοπεδώθηκε με 92-73 στην έδρα της Μπρέογκαν, ενώ η Μπανταλόνα κατάφερε -έστω και δύσκολα- να πάρει τη νίκη με 85-79 στην έδρα της κόντρα στην Μπιλμπάο. Tέλος, χρειάστηκε να οδηγηθούμε στην διαδικασία της παράτασης, ώστε η Μπέτις να μπορέσει να επικρατήσεις δύσκολα με 102-98 της Μοραμπάνκ Ανδόρας.