Basket Talk

EuroLeague - Final 4: Γλίτωσε την… αυτοχειρία η Εφές και πέρασε στον τελικό (video)

Μοιραίος ο Γουίλ Κλάιμπερν που θα μπορούσε να στείλει την ομάδα του στον τελικό αν ευστοχούσε στο τελευταίο σουτ της ΤΣΣΚΑ

Την πρόκριση στον τελικό της EuroLeague πανηγύρισε η Αναντολού Εφές που κέρδισε δύσκολα την ΤΣΣΚΑ με 89-86. Οι Τούρκοι πήραν από την αρχή προβάδισμα και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους, ωστόσο, οι παίκτες του Ιτούδη δεν παραδόθηκαν και θα μπορούσαν να είναι αυτοί στον τελικό της Κυριακής αν ο Κλάιμπερν ευστοχούσε στο τελευταίο σουτ των Ρώσων.

Ο MVP της κανονικής διάρκειας, Βασίλιε Μίτσιτς (25 πόντους), ήταν καταπλητικός για όσο βρέθηκε στο παρκέ, όμως μετά το 5ο φάουλ του, η ομάδα του Αταμάν έδειχνε να τα έχει... χαμένα με τις προσωπικότητες της ΤΣΣΚΑ να βγαίνουν μπροστά. Τελικά, η Εφές ήταν αυτή που επιβίωσε περιμένοντας το νικητή του Μπαρτσελόνα – Αρμάνι Μιλάνο για τη διεκδίκηση του τροπαίου του Final Four της Κολωνίας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι εκλεκτοί της Εφές για την έναρξη του παιχνιδιού ήταν οι Μίτσιτς, Σιμόν, Σίνγκλετον, Μπομπουά και Σανλί, με τους Χάκετ, Χίλιαρντ, Σενγκέλια, Κουρμπάνοφ και Έρικ, να αποτελούν την απάντηση των Ρώσων. Το σύνολο του Αταμάν ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα και αφού ευστόχησε στα 5 πρώτα τρίποντα που επιχείρησε (3 Μπομπουά, 2 Σιμόν) πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ. Το time out του Ιτούδη 3:38 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου δεν άλλαξε την εικόνα της ΤΣΣΚΑ, με τους Τούρκους να κλείνουν το δεκάλεπτο με διαφορά 10 πόντων (25-15).

Η είσοδος του Σέιν Λάρκιν σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό Βασίλιε Μίτσιτς (14 πόντοι, 5 ασίστ σε 14 λεπτά) έδωσαν προβάδισμα 15 πόντων στην Αναντολού (39-24). Σενγκέλια και Κλάιμπερν ήταν οι κύριοι επιθετικοί εκφραστές της ΤΣΣΚΑ με το δύσκολο καλάθι του δεύτερου να κάνει το 49-37 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Η Εφές είχε πετύχει 21 πόντους από το τρίποντο (7-12, 58.3%) και 10 από βολές (10-11, 90.9%), εν αντιθέσει με τους Μοσχοβίτες που είχαν 9 (3-13, 23.1%) και 4 (4-6, 66.7%) από τα αντίστοιχα σημεία του γηπέδου.

Το… show του MVP της κανονικής περιόδου συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα. Ο Μίτσιτς σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε, τα γκαρντ της Εφές οργίαζαν και ο Σερτάκ Σανλί ξεκίνησε να κυριαρχεί και κάτω από τη ρακέτα. Έτσι, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους (60-39). Μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά το φωτεινό ταμπλό έδειχνε 71-55, με την ΤΣΣΚΑ να βγάζει αντίδραση.

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2019 δεν είχε παραδοθεί. Με 2 τρίποντα των Ούκχοφ και Λούντμπεργκ (15 πόντους, όλους στο β' ημίχρονο) η διαφορά έπεσε μετά από καιρό στους 10 (71-61). Παρά το γεγονός ότι ο Δανός έκανε το 5ο του φάουλ 7 λεπτά πριν τη λήξη, η ΤΣΣΚΑ συνέχιζε να πιέζει για την ολική ανατροπή. To μομέντουμ ήταν με τους Ρώσους. Οι Χάκετ και Κλάιμπερν πρωταγωνιστούν, ο Μίτσιτς αποβάλλεται εξαντλώντας τα φάουλ του και η διαφορά πέφτει στη μία κατοχή (83-80) 3 λεπτά πριν τη λήξη.

Η Εφές έχει κακές επιλογές στην επίθεση, οι δύο βολές του Κουρμπανόφ κάνουν το 87-86 και ο ημιτελικός βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού. Ο Λάρκιν πάει με τη σειρά του στις βολές, ευστοχεί στη μία (88-86) και η ΤΣΣΚΑ έχει την ευκαιρία να κλέψει το ματς στην τελευταία της επίθεση με 7.8 δευτερόλεπτα να απομένουν. Το τρίποντο του Κλάιμπερν από τα 8 μέτρα βρίσκει σίδερο και η Εφές, με τελικό σκορ 89-86, προκρίνεται στον τελικό.

Οι διαιτητές: Πουκλ, Γκαρσία, Βίλιους

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-49, 55-71, 86-89

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 15 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Χίλιαρντ (0/4 σουτ), Ούκοφ 8 (2/3 τρίποντα), Χάκετ 17 (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Φόγκτμαν 6 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλάιμπερν 26 (9/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 10 (4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 2, Έρικ

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 11 (1/5 τρίποντα), Μπομπουά 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 λάθη), Σίνγκλετον 1, Μπαλμπάι, Σανλί 19 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Μορμάν 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Μίτσιτς 25 (4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 6ασίστ, 3 λάθη), Άντερσον 2, Ντάνστον, Σιμόν 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Ομαδικά στατιστικά ΤΣΣΚΑ: 25/35 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 15/19 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 8 επιθετικά), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά Εφές: 21/35 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 23/27 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, 12 λάθη, 6 μπλοκ