World Sports

ΑΕΚ – Ίσταντς 30-26: Προβάδισμα η Ένωση για την κούπα του EHF Cup

Η ΑΕΚ έκανε σημαντικό βήμα στον πρώτο τελικό του EHF Cup στο χάντμπολ, επικρατώντας της Ίσταντς με 30-26 στο κλειστό της Κανήθου.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 5-4 στα πρώτα λεπτά, με τους παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια να μην χάνουν το προβάδισμα στο υπόλοιπο του αγώνα. Λίγο πριν από την ολοκλήρωση των πρώτων 30 λεπτών του αγώνα, η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 16-12, έχοντας δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίσταντς άλλαξε την αμυντική της λειτουργία, με την Ένωση να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα και τον Μυλωνά να είναι πρωταγωνιστής. Στο 35ο λεπτό ο Πέτερσεν διαμόρφωσε το 21-15 με πολύ ωραίο γκολ, με την Ίσταντς να κάνει την αντεπίθεση της και την διαφορά στο 40’ να πέφτει στα τρία γκολ (22-19).

Οι παίκτες του Δημητρούλια πήραν και πάλι διαφορά ασφαλείας με πέντε γκολ (25-20), μόνο για τους Σουηδούς να κάνουν το 26-24 στο 49’. Ένα πέναλτι του Τζηρά και τα γκολ των Αραμπατζή και Λέμο έφεραν την Ένωση και πάλι στο +5 (29-24), με οκτώ λεπτά να μένουν στο χρονόμετρο. Λίγο πριν το τέλος, πάλι ο Πέτερσεν έκανε το 30-25, ενώ στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Μπάουερ με δύο μεγάλες επεμβάσεις κράτησε προβάδισμα ασφαλείας για την Ένωση.

Ο Άντερσον μείωσε στο τελικό 30-26 για την Ίσταντς, με την Ένωση να είναι νικήτρια στον πρώτο αγώνα και να έχει προβάδισμα ενόψει του δεύτερου τελικού στην Χαλκίδα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 9-5, 12-8, 14-10, 16-12 (ημίχρ.), 21-15, 22-18, 25-21, 29-24, 29-25, 30-26

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 1, Τζηράς 7, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 6, Πέντερσεν 3, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 2

Ίσταντς (Καρλέν): Κραφτ, Χάλμπακ 6, Λ. Σβένσον, Χούγκοσον, Νίγκρεν 5, Έρνστ, Χ. Άντερσον 1, Μπρόμαν, Μπάλσταντ 1, Πέτερσον, Νταλίν 3, Λάρσεν, Γένσεν, Τ. Άντερσον 5, Πάλμαρ, Τ. Σβένσον 6