Sports

Ολυμπιακός – Σαμπαντέλ 11-7: Back to back πρωταθλήτριες Ευρώπης οι «ερυθρόλευκες γοργόνες»

Ακόμα μια «χρυσή σελίδα» της ελληνικής υδατοσφαίρισης έγραψε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, που κατέκτησε την Euroleague στο κατάμεστο Παπαστράτειο, επικρατώντας 11-7 της Σαμπαντέλ στον τελικό του Final Four.

Ιστορικές στιγμές για το ελληνικό πόλο και τον Ολυμπιακό, καθώς η γυναικεία ομάδα στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη διαδοχική χρονιά.
Οι «ερυθρόλευκες» αντιμετώπισαν την Σαμπαντέλ στο Παπαστράτειο για τον τελικό του Final Four που διεξήχθη στην Ελλάδα και επικράτησαν με σκορ 11-7.
Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ένα ονειρικό ξεκίνημα, πετυχαίνοντας τρία «αναπάντητα» τέρματα στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 4-1.
Με «όπλο» την άμυνα οι παίκτριες του Ολυμπιακού περιόρισαν αρκετά τα επιθετικά ατού της Σαμπαντέλ και είναι χαρακτηριστικό ότι οι Ισπανίδες βρήκαν το πρώτο τους γκολ μετά από εφτά λεπτά αγώνα.