Football Talk

Europa League: Ο Στρακόσια «χάρισε» την πρωτιά στη Γαλατασαράι, πέρασε εύκολα η Λυών από τη Σκωτία! (video)

Με μία τρομερή ανατροπή πήρε τη νίκη η Μπέτις από τη Σέλτικ, χάρη στο τελικό 4-3. Η Λυών κατάφερε να περάσει νικηφόρα από τη Σκωτία και την έδρα της Ρέιντζερς με 2-0, ενώ ο Θωμάς Στρακόσια χάρισε, με ένα απίστευτο... αυτογκόλ, την πρωτιά του ομίλου στη Γαλατασαράι!

Η Μπέτις επικράτησε επί της Σέλτικ με 4-3 σε ένα παιχνίδι με τρομερή ανατροπή, αφού οι Ανδαλουσιάνοι βρέθηκαν σε δύσκολη κατάσταση (0-2). Έτσι κράτησαν… απροσπέλαστη την έδρα τους στο Europa League και βλέπουν με αισιοδοξία τη συνέχεια.

Η ομάδα του Βασίλη Μπάρκα- ο οποίος δεν αγωνίστηκε- πήρε το προβάδισμα με γκολ από τον Ατζέτι (15’) και ένα πέναλτι του Γιουράνοβιτς (27’). Ωστόσο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (2-2), αφού η Μπέτις ισοφάρισε το ματς μετά τις προσπάθειες των Μιράντα στο 32ο λεπτό και Χουάνμι στο 35ο που κατέληξαν στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε η τρομερή «κούρσα» της ανατροπής. Οι Ινγκλέσιας και Χουάνμι άλλαξαν εντελώς το σκηνικό (4-2), σκοράροντας σε διάστημα δύο λεπτών (51’ -53’), ενώ το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Ράλστον στο 87’.

Από την άλλη, η Γαλατασαράι πήρε πίσω το… αίμα της για τον αποκλεισμό του 2016 από τη Λάτσιο και με έναν λίγο-πολύ τυχερό τρόπο, επικράτησε στην έδρα της με 1-0, γκολ το οποίο προήλθε από αυτογκόλ του Στρακόσια (66’).

Παρόλο που η αναμέτρηση δεν έκρυβε πολλές «συγκινήσεις», οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με το σουτ του Μορουτάν (23’) να καταλήγει στο δοκάρι μετά από επέμβαση του τερματοφύλακα.

Από την ίδια θέση έμελλε να προέλθει και το γκολ, το οποίο καθόρισε και την εξέλιξη του αγώνα. Ο Θωμάς Στρακόσια υπέπεσε σε ένα τρομερό λάθος στο 66ο λεπτό σε προσπάθειά του να μπλοκάρει τη μπάλα από γύρισμα συμπαίκτη του, με αποτέλεσμα να τη στείλει στα δίχτυα και δώσει το τρίποντο στους Τούρκους.

Στα παιχνίδια που διεξήχθησαν αργότερα, η Λυών «έριξε» τα τείχη των Ρέιντζερς και πέρασε νικηφόρα από τη Σκωτία με 2-0. Το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο όσον αφορά την κατοχή και τις επιθετικές ενέργειες, ωστόσο οι Γάλλοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Το πρώτο γκολ προήλθε από ατομική προσπάθεια το Τοκό Εκαμπί στο 23ο λεπτό, όταν βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με ένα χαμηλό σουτ στη δεξιά γωνία του αντίπαλου τερματοφύλακα, έγραψε το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Σλιμάνι (55’). Ο Αλγερινός επιθετικός έγινε αποδέκτης της μπάλας, το πλασέ του κόντραρε σε σώματα και το αποτέλεσμα ήταν να νικήσει τον ΜακΓκρέγκορ για το τελικό 2-0.

Στην αναμέτρηση μεταξύ της Αϊντχόφεν και της Ρεάλ Σοσιεδάδ, η πρεμιέρα δεν ανέδειξε κάποιο νικητή. Οι δύο τους έμειναν στο χορταστικό 2-2 και… επέτρεψαν στη Μονακό να είναι μόνη πρώτη στον 2ο όμιλο.

Το γκολ του Μάριο Γκέτσε στο 32ο λεπτό έθεσε την αφετηρία για το παιχνίδι της Αϊντχόφεν (1-0), που ωστόσο δεν είχε απόκριση. Τα γκολ των Γιανουζάι στο 34’ και Αλεξάντερ Ίσακ στο 39’ έφεραν την Σοσιεδάδ με το προβάδισμα για την ανάπαυλα (2-1). Η… βούλα στο παιχνίδι, βέβαια, μπήκε με τον Γκάπκο στο 54ο λεπτό πέτυχε το δεύτερο τέρμα για την Αϊντχόφεν, κάνοντας και το τελικό 2-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία των ομίλων του Europa Conference League μετά την πρώτη αγωνιστική:

Σπαρτάκ Μόσχας - Λέγκια Βαρσοβίας 0-1 (90΄+2 Ζιγκό)

Γαλατάσαραϊ - Λάτσιο   1-0 (66΄αυτ. Στρακόσια)

Λοκομοτίβ Μόσχας - Μαρσέιγ 1-1 (89΄ Κερκ - 59΄ πεν. Ουντέρ)

Ερυθρός Αστέρας - Μπράγκα  2-1 (75΄ Ρόντιτς, 85΄πεν. Κάταϊ- 76΄ Γκαλένο)

Μίντιλαντ - Λουντογκόρετς 1-1 (3΄ Ίσακσεν - 32΄ Ντεσπόντοβ)

Μπέτις - Σέλτικ 4-3 (32΄ Μιράντα, 35΄,53΄ Χουάνμι, 51΄ Ιγκλέσιας - 15΄ Ατζέτι, 26΄πεν. Γιουράνοβιτς, 87΄ Ραλστον)

Λεβερκούζεν - Φερεντσβάρος 2-1 (37΄ Παλάσιος, 69΄ Βίρτς  - 8΄ Μαέ)

Ραπίντ Βιέννης - Γκενκ 0-1 (90΄+2 Ονουάτσου)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Γουέστ Χαμ 0-2 (22’ Αντόνιο, 50΄ Ράις)

Μπρόντμπι - Σπάρτα Πράγας 0-0

Ρέιντζερς - Λυών  0-2 (23’ Εκαμπί, 55’αυτ. Ταβερνιέρ)

Μονακό - Στουρμ Γκρατς  1-0  (66’ Ντιατά)

Αϊντχόφεν - Ρεάλ Σοσιεδάδ  2-2 (32’ Γκέτσε, 54’ Γκάπκο- 34’ Γιανουζάι, 39’ Ίσακ)

Λέστερ - Νάπολι  2-2 (9’ Πέρες, 64’ Μπάρνς-  69’, 87’ Όσιμεν)

Ολυμπιακός - Αντβέρπ 2-1 (52’ Ελ Αραμπί, 87’ Ρέαμπτσιουκ- 74’ Σαμάτα)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης - Φενερμπαχτσέ 1-1 (41’ Λάμερς- 10’ Οζίλ)