World Sports

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών: Ήττα και αποκλεισμός για την Εθνική!

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε με 3-0 από την Τσεχία και με την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα ματς αποκλείστηκε οριστικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Παρά το τελικό σκορ η αλήθεια είναι ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα όπως και χθες κόντρα στην Ισπανία είχε τις ευκαιρίες του για να πάρει τη νίκη που θα του έδινε τεράστιο προβάδισμα στη μάχη της πρόκρισης, αλλά τις σπατάλησε (ειδικά στο δεύτερο σετ).

Η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει την παρουσία της στον 2ο όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κόντρα στην Γερμανία (17:30) χωρίς να υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον (από την πλευρά της δικής μας ομάδας).

Το ματς

Στο πρώτο σετ η Εθνική βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς το σκορ (2-5) με την Τσεχία να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 11-14 που έγινε 15-14 με το πρώτο καλό σερί μας κι εκεί άρχισε το θρίλερ με την Εθνική να χάνει σημαντικές ευκαιρίες, αλλά να έχει και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία. Στο 18-17 η Γιώτα από κακή υποδοχή σηκώθηκε μόνη της αλλά έκανε φιλέ, ενώ στο 22-21 η κόντρα της Βασιλαντωνάκη δόθηκε άουτ ο Ναράνχο ζήτησε τσάλεντζ με το βίντεο να δείχνει ξεκάθαρη επαφή στα δάχτυλα οι διαιτητές δέχθηκαν την άποψη του παρατηρητή διαιτησίας (ο οποίος θεώρησε ότι δεν υπήρχε επαφή, αλλά η σκιά της μπάλας!!!!) . Μάλιστα η Τσεχία έκανε σερί για να φτάσει στο 22-24 με τον Ναράνχο να κάνει διπλή αλλαγή βάζοντας Στράντζαλη, Βεργίδου με την πρώτη να έχει 2/2 επιθέσεις για το 24-24! Δυστυχώς όμως η Τρινκόβα και η κόντρα της Μλεϊνκοβα τελείωσαν το σετ.

Πλέον η ελληνική ομάδα έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο, βγάζοντας όμως αντίδραση καθώς βρέθηκε να χάνει με 3-5 και έφτασε να προηγείται 11-7 με τρία συνεχόμενα μπλοκ της Λαμπρούση για να φτάσουμε στο 13-8. Ο Αθανασόπουλος άλλαξε διαγώνια, όμως κολλήσαμε πάλι σε μια περιστροφή για να γίνει το σκορ 13-12. Αμέσως μετά το τάιμ άουτ του Ναράνχο ξεφύγαμε με 16-12 με συνεχόμενες κόντρες της Βασιλαντωνάκη, για να πλησιάσει πάλι η Τσεχία σε 17-16. Γρήγορα όμως ξεφύγαμε ξανά με 19-16 και φτάσαμε στο 23-18 με την Τσεχία να έχει αλλάξει τα 4/6 της αρχικής της σύνθεσης και την Εθνική να κολλάει στα σερβίς της Μπαγιούς με το σκορ να φτάνει στο 23-22. Η Πολυνοπούλου που είχε πάρει τη θέση της Λαμπρούση έφερε το διπλό σετ μπολ, όμως  επίθεση της Χοντάνοβα και άσος της ίδιας έκαναν το 24-24. Η Βασιλαντωνάκη πήρε την αλλαγή και η Εθνική είχε κόντρα μπάλα μετά από κακή υποδοχή όμως η Τρινκόβα έπιασε στο μπλοκ την Γιώτα κι αμέσως μετά η ίδια μετά την κακή υποδοχή διαμόρφωσε το 25-26. Η Βασιλαντωνάκη ισοφάρισε, στην επόμενη φάση είχαμε τρεις κόντρα μπάλες για να προηγηθούμε ξανά, αλλά δεν μπορέσαμε να πάρουμε τον πόντο και με νέα κόντρα η Τσεχίας τελείωσε το σετ.

Αυτή η εξέλιξη όπως ήταν αναμενόμενο επηρέασε ψυχολογικά όλη την ομάδα που άντεξε μέχρι το 8-10 του τρίτου σετ, αλλά εκεί η Τσεχία ξέφυγε με 8-15 και ουσιαστικά τελείωσαν όλα.