πάμε euro

Πολωνία – Σλοβακία: Ο Λινέτι έκανε με το… καλημέρα το 1-1 στο δεύτερο ημίχρονο (video)

Οι Πολωνοί δεν έχασαν καθόλου χρόνο στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Κάρολ Λινέτι να κάνει άμεσα το 1-1 απέναντι στην Σλοβακία.
Στο ημίχρονο η Σλοβακία βρισκόταν μπροστά στο σκορ, χάρις στην ενέργεια του Μακ και το αυτογκόλ του Σέζνι στο 18ο λεπτό. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πολωνοί έβαλαν την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τους Ζιελίνσκι και Ρίμπους να συνεργάζονται με ωραίο τρόπο.

Ο τελευταίος έκανε μία παράλληλη μπαλιά στην στο ύψος του πέναλτι, όπου και περίμενε ο Λινέτι. Εκείνος, με αρκετή δόση τύχης, κατάφερε να κάνει το 1-1, μόλις 32 δευτερόλεπτα μετά από την σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου. Μάλιστα με αυτό το γκολ ο Πολωνός πέτυχε το δεύτερο ταχύτερο γκολ σε δεύτερο ημίχρονο στην ιστορία του Euro, μετά από το 1984 και το τέρμα του Ρουμάνου Μαρσέλ Κοράς απέναντι στην Γερμανία (45:21).