BUNDESLIGA: Το… βιολί του ο Χάαλαντ που συνεχίζει να σκοράρει – Χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα η Άιντραχτ! (video)

H Ντόρτμουντ επικράτησε της Ουνιόν Βερολίνου με 4-2, βλέποντας παράλληλα τον εκπληκτικό Χάαλαντ να πετυχαίνει το 68ο προσωπικό του γκολ σε 67 αγώνες. Λίγο αργότερα, η Άιντραχτ για ακόμη μία φορά δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, με μία ήττα και τέσσερις ισοπαλίες να την κρατούν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ξεκίνησε με ονειρεμένο τρόπο την αναμέτρηση, αφού μέχρι το 19ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0! Άντριχ (3’) και Σικ (19’) έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στις «ασπιρίνες», αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Μανγκαλά (38’), που πήρε το ριμπάουντ από κεφαλιά του βασικού σε όλο το ματς, Μαυροπάνου!

Παρά το γεγονός πως η Λεβερκούζεν αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 32ο λεπτό, λόγω αποβολής του Άντριχ, κατάφερε να βρει κι άλλο γκολ στο 70’ με τον Βιρτζ, δίνοντας τέλος στις όποιες ελπίδες της Στουτγκάρδης, να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς, «γράφοντας», παράλληλα, το τελικό 3-1! Αυτή τη στιγμή η Λεβερκούζεν απολαμβάνει την 4η θέση του πρωταθλήματος με 10 βαθμούς σε 5 παιχνίδια.

Η Ντόρτμουντ παίρνει ακόμη ένα τρίποντο, αυτή τη φορά με την Ουνιόν Βερολίνου με το σκορ στο 4-2 και φιγουράρει στην τρίτη θέση της Bundesliga. Στο 10ο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε από κόντρες στα πόδια του Γκερέιρο και με ένα σουτ από διαγώνια θέση πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για το 1-0.

Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Έρλινγκ Χάαλαντ…Ο Νορβηγός «Βίκινγκ» βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της Ουνιόν, όπου πήδηξε πιο ψηλά από όλους και μετουσίωσε τη σέντρα του Μενιέ σε γκολ, με κεφαλιά στο 24ο λεπτό (2-0).

Το τρίτο τέρμα της Ντόρτμουντ προήλθε από αυτογκόλ του Φρίντριχ λίγα λεπτά μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από την ανάπαυλα (52') για να φέρει σε ακόμη πιο δεινή θέση την Ουνιόν.

Ωστόσο, μέσα σε ένα διάστημα περίπου 20 λεπτών η Ουνιόν βρέθηκε μόλις ένα γκολ μακριά από την ισοφάριση, αφού ένα πέναλτι του Κρούζε στο 57ο λεπτό και το γκολ του Βογκλσάμερ στο 81’ διαμόρφωσαν το 3-2. Η τελευταία λέξη, όμως, δεν είχε ειπωθεί από τον εξωπραγματικό Χάαλαντ, ο οποίος πέτυχε το 68ο τέρμα του σε 67 ματς ανεξαρτήτως διοργάνωσης, κρεμώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα υπό πίεση στο 83ο λεπτό (4-2)!

H Άιντραχτ δεν κατάφερε να… αποδράσει από την έδρα της Βόλφσμπουργκ και να απομακρυνθεί αρκετά από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφού οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρησή τους ισόπαλες στο 1-1.

Το γκολ για τους «αετούς», προήλθε από ακόμη μία συνεργασία ανάμεσα σε Φίλιπ Κόστιτς και Σαμ Λάμερς, με τον πρώτο να τροφοδοτεί τον Ολλανδό μέσα στην περιοχή για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα τους με σουτ στην αριστερή γωνία (39’).

Η ισοφάριση (1-1) για τη Βόλφσμπουργκ ήρθε μετά από φάση διαρκείας στο 70', στην οποία ενεπλάκη ο Βάουτ Βέχορστ προκειμένου να σπρώξει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα και να δώσει στην ομάδα τον βαθμό του… γοήτρου!

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/09

Χέρτα Βερολίνου – Γκρόιτερ Φιρτ 2-1 (61’ Εκέλενκαμπ, 79’ Μπάουερ – 57’ Χργκότα)

Σάββατο 18/09

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-0 (80’ Νίντερλεχνερ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Χόφενχαϊμ 0-0

Μάιντζ – Φράιμπουργκ 0-0

Μπάγερν Μονάχου 7-0 (17’ Σανέ, 27’ 65’ Κίμιχ, 32’ Γκνάμπρι, 43’ αυτ. Λαμπρόπουλος, 61’ Λεβαντόφσκι, 79’ Τσούπο-Μοτίνγκ)

Κολωνία – Λειψία 1-1 (53’ Μοντέστ – 71’ Χαϊντάρα)

Κυριακή 19/09

Στουτγκάρδη – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-3 (38’ Μανγκαλά - 2’ Άντριχ, 19’ Σικ, 70’ Βιρτζ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Ουνιόν Βερολίνου 4-2 (10’ Γκερέιρο, 24’+ 83’ Χάαλαντ, 52’αυτ. Φρίντριχ – 57’πεν. Κρούζε, 81’ Βογκλσάμερ)

Βόλφσμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (70’ Βέχορστ - 39’ Λάμερς)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ BUNDESLIGA (αρίθμηση, ομάδα, αγώνες, βαθμοί γκολ)

1. Μπάγερν Μονάχου 5 13 (20-4)

2. Βόλφσμπουργκ 5 13 (7-2)

3. Μπορούσια Ντόρτμουντ 5 12 (17-11)

4. Μπάγερ Λεβερκούζεν 5 10 (15-7)

5. Μάιντζ 5 10 (6-2)

6. Φράιμπουργκ 5 9 (6-4)

7. Κολωνία 5 8 (9-7)