BUNDESLIGA: Βαθμολογική «ανάσα» για τη Χέρτα – Πέταξε το τρίποντο η Άιντραχτ στο 88'! (video)

BUNDESLIGA: Βαθμολογική «ανάσα» για τη Χέρτα –  Πέταξε το τρίποντο η Άιντραχτ στο 88'! (video)
Η τέταρτη αγωνιστική της Bundesliga ολοκληρώθηκε με τη Χέρτα Βερολίνου να επικρατεί με 3-1 της Μπόχουμ εκτός έδρας και τις δύο υπόλοιπες αναμετρήσεις να λήγουν ισόπαλες.

Η Στουτγκάρδη του Κώστα Μαυροπάνου κατόρθωσε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Άιντραχτ, παρότι αγωνιζόταν από το 82ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Αντόν. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μαρμούς ισοφάρισε το γκολ του Κόστιτς (79’) για να χαρίσει έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Από την άλλη πλευρά, η Χέρτα έχοντας τον Σερντάρ σε μεγάλη βραδιά, αφού σκόραρε δις σε μόλις έξι λεπτά (37’, 43’), επικράτησε με 3-1 της Μπόχουμ εκτός έδρας. Ο Ζόλερ μείωσε αρχικά, αλλά ο Μαολίντα στο 78ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ, σβήνοντας τις ελπίδες που διατηρούσε το σύνολο του Τόμας Ράις.

Στην τελευταία αναμέτρηση της ημέρας, η Γκλάντμπαχ «έσπασε» το ρόδι νικώντας με 3-1 την Αρμίνια Μπίλεφελντ, αφού πέτυχε την πρώτη της νίκη στους τέσσερις αγώνες που έχει δώσει. Ο Στιντλ βρέθηκε στη «ζώνη του λυκόφωτος» και με δύο δικά του γκολ (35’, 69’) «έστρωσε» το έδαφος για την επικράτηση της ομάδας του. Ο Οκουγκάβα είχε αρχικά ισοφαρίσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο Ζακάρια έγραψε το τελικό σκορ στο 78ο λεπτό!

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο 11/09

Γκρόιτερ Φιρτ – Βόλφσμπουργκ 0-2 (10’ Νμέτσα, 90’ πεν. Βέγκχορστ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-4 (9’ Βιρτζ, 45+1’ Σικ, 55’ Ντιαμπί – 37’, 75' πεν. Χάαλαντ, 49’ Μπραντ, 71’ Γκερέιρο)

Ουνιόν Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ – Κολωνία 1-1 (89’ αυτ. Τσίχος – 34’ Μοντέστ)

Χόφενχαϊμ – Μάιντς 0-2 (21’ Μπούρκχαρντ, 77’ Ίνγκβαρτσεν)

Λειψία – Μπάγερν Μονάχου 1-4 (58’ Λάιμερ – 12’ Λεβαντόφσκι, 47’ Μουσιάλα, 54’ Σανέ, 90+2 Τσούπο-Μότινγκ)

Κυριακή 12/09

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Στουτγκάρδη 1-1 (79’ Κόστιτς – 88’ Μαρμούς)

Μπόχουμ – Χέρτα Βερολίνου 1-3 (59’ Ζολέρ – 37’ 43’ Σερντάρ, 78’ Μαολίντα)

Γκλάντμπαχ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-1 (35’ 69’ Στιντλ, 72, Ζακάρια – Οκουγκάβα 45+2)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ BUNDESLIGA (αγώνες, βαθμοί, γκολ)

• Βόλφσμπουργκ 4   12   (6-1)
  • Μπάγερν Μονάχου 4   10   (13-4)
  • Μπορούσια Ντόρτμουντ 4   9   (13-9)
  • Μάιντς 4   9   (6-2)
  • Φράιμπουργκ 4   8   (6-4)
  • Μπάγερ Λεβερκούζεν 4   7   (12-6)
  • Κολωνία 4   7   (8-6)
  • Ουνιόν Βερολίνου 4   6   (5-4)