Football Talk

PREMIER LEAGUE: Σκόραρε δύο φορές στο νέο του ντεμπούτο ο Ρονάλντο – κέρδισε δύσκολα την Λέστερ η Μάντσεστερ Σίτι - γκολ και νίκη επιτέλους για την Άρσεναλ! (video)

PREMIER LEAGUE: Σκόραρε δύο φορές στο νέο του ντεμπούτο ο Ρονάλντο – κέρδισε δύσκολα την Λέστερ η Μάντσεστερ Σίτι -  γκολ και νίκη επιτέλους για την Άρσεναλ! (video)

Εντυπωσιακός αποδείχθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο νέο του ντεμπούτο του με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον Πορτογάλο να βρίσκει δίχτυα δύο φορές και να οδηγεί τους «κόκκινους διαβόλους» στην τρίτη τους φετινή επικράτηση, αυτή την φορά με αντίπαλο την Νιούκαστλ (2-1). Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε της Λέστερ με 1-0 στο Κινγκ Πάουερ, ενώ η Άρσεναλ κατάφερε να κερδίσει τη Νόριτς του βασικού Χρήστου Τζόλη, χάρη στο πρώτο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στην τρέχουσα σεζόν.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φρόντισε ο Κριστιάνο Ρονάλντο να πιστοποιήσει την επιστροφή του στην Premier League μετά από 12 χρόνια, με τον Πορτογάλο να σκοράρει δις στην αναμέτρηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στη Νιούκαστλ, «χαρίζοντας» τη νίκη στην ομάδα του (4-1), σε ένα ματς που οι «καρακάξες» αποδείχθηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές μέχρι και το 80ο λεπτό.

Αρχικά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ την ισοφάριση του Μανκιλό στο 56ο λεπτό, διαδέχθηκε ένα δεύτερο τέρμα και πάλι από τον Πορτογάλο, με αποτέλεσμα να γίνει ο  δεύτερος γηραιότερος ποδοσφαιριστής που σκοράρει δύο φορές στο ίδιο ματς της Premier League, μετά τον Γκρέιχαμ Αλεξάντερ.

Το «χορό» τον γκολ ολοκλήρωσαν στο 80ο λεπτό ο Μπρούνο Φερνάντες και στο 92ο ο Λίνγκαρντ, στέλνοντας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κορυφή, για πρώτη φορά την τρέχουσα σεζόν.

Την ίδια ώρα, μακριά από το Μάντσεστερ, η συμπολίτισσα της ομάδας του Σόλσκιερ, Σίτι, πήρε μία δύσκολη νίκη απέναντι στην Λέστερ (0-1), χάρη στο γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα στο 62ο λεπτό.  Ο Πεπ Γκουαρδιόλα παράταξε την ίδια σύνθεση για τρίτο διαδοχικό ματς, οι «πολίτες» δεν δέχθηκαν γκολ και πάλι (270 συνεχόμενα αγωνιστικά λεπτά απαραβίαστης εστίας), εν αντιθέσει με το σύνολο του Μπρένταν Ρότζερς που γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα από τον Μάιο του 2021!

Στο Βόρειο Λονδίνο, τα πράγματα ήταν εξίσου δύσκολα. Η Άρσεναλ αντιμετώπιζε τη Νόριτς του Χρήστου Τζόλη (ντεμπούτο στην Premier League), και είχε ως αποκλειστικό στόχο το πρώτο γκολ και την πρώτη νίκη, προκειμένου να σταματήσει ένα αρνητικό σερί, που επαναλήφθηκε για πρώτη φορά, από το 1955!

Οι «κανονιέρηδες» δεν ήταν και πάλι σε καλή ημέρα, αλλά η Νόριτς δεν αποδείχθηκε ιδιαίτερα απειλητική, με τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της συνάντησης (1-0), στο 60ο λεπτό, βρίσκοντας δίχτυα για 3η φορά σε πέντε ματς απέναντι στην ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε.

Στα άλλα ματς της 4ης αγωνιστικής, είχαμε μία «λευκή» ισοπαλία, το «διπλό» της Μπράιτον και την πρώτη νίκη της Γουλβς! Συγκεκριμένα, είδαμε την Μπρέντφορντ να ηττάται για πρώτη φορά μετά από 74 χρόνια στην μεγάλη κατηγορία, απέναντι στην Μπράιτον (0-1), χάρη στο γκολ του Τροσάρντ στο 89’, την Γουέστ Χαμ να μην σκοράρει για πρώτη φορά στην τρέχουσα σεζόν, στο Στάδιο του Φωτός απέναντι στην Σαουθάμπτον, και την Γουλβς του Μπρούνο Λάζε να δικαιώνεται για τον επιθετικό τρόπο παιχνιδιού της, επικρατώντας με 2-0 της Γουότφορντ.

Πρόγραμμα και Αποτελέσματα 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο 11/9

Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ 3-0 (75’ Ζαχά, 84’,90+2 Έντουαρντ)

Άρσεναλ – Νόριτς 1-0 (60’ Ομπαμεγιάνγκ)

Γουότφορντ – Γουλβς 0-2 (74’ Σιελάρτα αυτογκόλ, 83’ Τσαν)

Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (60’ Μπερνάρντο Σίλβα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 4-1 (45+2, 62’ Ρονάλντο, 80’ Μπρούνο Φερνάντες, 90+2 Λίνγκαρντ – 56’ Μανκίλο)

Μπρέντφορντ – Μπράιτον 0-1 (89’ Τροσάρντ)

Σαουθάμπτον – Γουέστ Χαμ 0-0

Τσέλσι – Άστον Βίλα 3-0