Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 1ος όμιλος: Τρομερή ανατροπή της Πορτογαλίας με τον ρέκορντμαν Ρονάλντο!

Η Ιρλανδία παραλίγο να «αλώσει» την Λισσαβόνα χάρη στο παρθενικό γκολ του Τζον Ίγκαν, όμως ο Κριστιάνο Ρονάλντο κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς μέσα σε λίγα λεπτά και να χαρίσει την νίκη με 2-1 στην Πορτογαλία. Έκπληξη και από το Λουξεμβούργο.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να μιλάει την κατάλληλη στιγμή, η Πορτογαλία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 και να πιάσει την κορυφή του ομίλου. Ο Τζον Ίγκαν με τρομερή κεφαλιά στο 45ο λεπτό, έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, όμως ο Πορτογάλος αστέρας απάντησε στο 89ο και στο 96ο λεπτό, πετυχαίνοντας το 110ο και 111ο του γκολ με την εθνική ομάδα. Μάλιστα, το νέο απόκτημα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έχασε πέναλτι στο 11ο λεπτό και έκανε μία άσεμνη κίνηση προς τον Ο’ Σι δίχως να τιμωρηθεί.

Στο άλλο ματς του ομίλου, το Λουξεμβούργο έκανε επίσης την έκπληξη, καθώς επικράτησε με 2-1 του Αζερμπαϊτζάν. Συγκεκριμένα, ο Πίντο έβαλε μπροστά την χώρα του στο σκορ, στο 8ο λεπτό, ενώ ο Γκέρσον Ροντρίγκες πέτυχε από την άσπρη βούλα το 2-0. Το μόνο που έκαναν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Μακμούντοφ.

4η αγωνιστική - Αποτελέσματα

Λουξεμβούργο – Αζερμπαϊτζάν 2-1 (8' Πίντο, 28' πέν. Ροντρίγκες – 67' Μακμούντοφ)

Πορτογαλία – Ιρλανδία 2-1 (88', 96' Κ. Ρονάλντο - 45' Ίγκαν)