Copa America, Κολομβία – Περού 3-2: «Λυτρωτής» Ντίας για τους γηπεδούχους και 3η θέση (video)

Η Κολομβία κατέλαβε την 3η θέση στο Copa America, με τον γκολ του Λουίς Ντίας στις καθυστερήσεις να της δίνει τη νίκη με 3-2 επί του Περού.

Το Περού ήταν αυτό που «άνοιξε» το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα, με τον Γιοτούν να κάνει το 1-0 στο 45’. Οι Κολομβιανοί βρήκαν απάντηση στο δεύτερη ημίχρονο, με τον Κουαδράδο να φέρνει σε ισορροπία το ματς στο 49’ και να πετυχαίνει το 1-1.

Ο Ντίας ήταν αυτός που έκανε την ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους, δίνοντας τους το προβάδισμα με το 2-1 στο 66’. Το Περού δεν άφησε τον αγώνα, με τον Λαπαντούλα να πετυχαίνει το 2-2 στο 82’ και όλα να δείχνουν πως ο αγώνας θα οδηγηθεί στην παράταση. Ωστόσο ο Ντίας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με τον Κολομβιανό επιθετικό να σκοράρει και πάλι στο 94’ και να δίνει την θέση του Copa America στην ομάδα του.