Copa America: Σπουδαία νίκη για Περού, ισόπαλες Βενεζουέλα και Εκουαδόρ (video)

Η Βενεζουέλα με τέρμα στο τέλος πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) απέναντι στο Εκουαδόρ, ενώ το Περού επικράτησε 2-1 της Κολομβίας βάζοντας φωτιά στον όμιλο του Copa America.

Το Περού επικράτησε της Κολομβίας με 2-1 κι ανέβηκε στην τρίτη θέση του δευτέρου ομίλου στο Copa America, έχοντας έναν βαθμό κι ένα παιχνίδι λιγότερο από τους Κολομβιανούς, ενώ Βενεζουέλα και Ισημερινός ήρθαν ισόπαλοι 2-2.

Κολομβία - Περού 1-2

Το αυτογκόλ του Γιέρι Μίνα στο δεύτερο ημίχρονο (64΄) έκρινε τον νικητή του αγώνα. Το Περού πήρε το προβάδισμα στο 17′ με τον Σέρχιο Πένια, αλλά η Κολομβία ισοφάρισε στο 53’ όταν ο Μιγκέλ Μπόρχα σκόραρε από το σημείο πέναλτι έχοντας προηγουμένως ανατραπεί από τον τερματοφύλακα Πέδρο Γκαλέσε.

Βενεζουέλα - Ισημερινός 2-2

Βενεζουέλα και Εκουαδόρ μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας σε μια χορταστική αναμέτρηση που έληξε 2-2. Ο Aϊρτ Πρεσιάδο έβαλε μπροστά τον Ισημερινό στο 39’, λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Εντσον Καστίγιο ισοφάρισε (51΄) με κεφαλιά. Στο 71’ ο Γκονζάλο Πλάτα διέσχισε όλο το γήπεδο για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στον Ισημερινό, αλλά ο Ερνάντεζ με κεφαλιά ισοφάρισε στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας μάλιστα το πρώτο του διεθνές γκολ.