EURO 2020, Σουηδία – Ουκρανία 1-1 (1-2 παρ.) : Η αλλαγή του Σεφτσένκο στέλνει την Ουκρανία στους «8»!

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες του EURO 2020 βρίσκεται η Ουκρανία, μετά την επικράτησή της με 2-1 στο 121 επί της Σουηδίας, συμπληρώνοντας έτσι το ζευγάρι των προημιτελικών μαζί με την Αγγλία!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ο Αντρέι Σεφτσένκο είδε τον Ντόβμπικ, που πέρασε ως αλλαγή στο ματς μόλις λίγα λεπτά νωρίτερα, να στέλνει την Ουκρανία στους «8»!

Πάσα, πάσα και 2 γκολ

Την πρώτη…υποψία ευκαιρίας πέτυχε η Ουκρανία με την συμπλήρωση του 10λεπτου με πλασέ του Γιάρεμτσουκ, το οποίο δεν ανησύχησε πολύ τον Όλσεν.

Η απάντηση από την Σουηδία, ήρθε στο 19ο λεπτό, όταν ο Ίσακ σούταρε από την μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Το γκολ για τους Ουκρανούς, ήρθε μέσα σε κλίμα «πανηγυρικό». Ο Ολεκσάντρ Ζιντσένκο έπιασε ένα γεμάτο σουτ από την τρομερή ασίστ του Γιαρμολένκο, έχοντας απελευθερωθεί από τον Λάρσον, με τον Όλσεν αρχικά να ακουμπά, αλλά να βλέπει να γράφεται το 1-0 (28’).

Σε εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή στο 29ο λεπτό, λίγο έλειψε ο Λάρσον να αιφνιδιάσει τον Μπούστσαν, ο οποίος τελικά απομάκρυνε σε κόρνερ. Η Σουηδία στην πορεία του ημιχρόνου φαινόταν να μην έχει φρεσκάδα, με την Ουκρανία να κυκλοφορεί καλύτερα. Μέχρι το σημείο που ο Φόρσμπεργκ εξαπέλυσε ένα σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κόντραρε στον Ζαμπάρνι και κατέληξε στα δίχτυα στο 43ο λεπτό στέλνοντας ισόπαλες τις ομάδες στα αποδυτήρια (1-1).

Χατ-τρικ σε δοκάρια

Η Σουηδία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Στο 54ο λεπτό ο Λάρσον επιχείρησε ένα σουτ από μακριά, το οποίο πέρασε ελάχιστα από το τέρμα. Μέσα σε διάστημα ενός λεπτού (55’) ο Σίντορτσουκ θα δοκιμάσει την τύχη του από το όριο της  περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Όλσεν.

Δοκάρι
πέτυχε και ο σκόρερ της Σουηδίας, ο Φόρσμπεργκ στο 56’.

Σε μία αδιανόητη ενέργεια, ξανά από τον Φόρσμπεργκ, ο μέσος της Λειψίας θα... διπλασιάσει τα δοκάρια (69') της Σουηδίας.

Στην παράταση οι Σουηδοί κλήθηκαν να παίξουν με ποδοσφαιριστή λιγότερο, αφού ο Ντάνιελσον δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο 99’, εξαιτίας πολύ επικίνδυνου μαρκαρίσματος

Στο δεύτερο μέρος του έξτρα χρόνου, καμία δεν φαινόταν πως θα μπορέσει να «διασπάσει» την άμυνα της αντιπάλου της. Μέχρι που ο λυτρωτής Ντόβμπικ, που είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή του Γιαρμολένκο, σκόραρε το "χρυσό" γκολ στο 121', για να "σφραγίσει" το εισιτήριο της Ουκρανίας για τα προημιτελικά!

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (83’ Κραφτ), Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον (83’ Μπένγκστον), Λίντελοφ, Έκνταλ, Λάρσον (97’ Κλάεσον), Φόρσμπεργκ, Όλσον (101’ Ελάντερ), Κουλουσέφσκι (97’ Κουάισον), Ίσακ (97’ Μπεργκ)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Αντρέι Σεφτσένκο): Μπούστσαν, Καραβάεφ, Κριβτσόφ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Στεπανένκο (94’ Μακαρένκο), Ζιντσένκο, Σίντορτσουκ (118’ Μπέζους), Σαπαρένκο (61’ Μαλινόφσκι), Γιαρμολένκο (106’ Ντόβμπικ), Γιάρεμτσουκ (91’ Μπεσεντίν, αντικαταστάθηκε στο 102’ από τον Τσιγκάνκοφ)