Basket Talk

Προολυμπιακό τουρνουά: Θρίαμβος 81-63 επί της Τουρκίας, τελικός με Τσεχία για να πάμε Τόκιο!

Μία ακόμη νίκη για να πάει στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο θέλει η Εθνική μας κόντρα στην Τσεχία την Κυριακή!

Επιτέλους... τελικός. Κόντρα στην παράδοση του 2012 και του 2016 η Εθνική μας πέρασε το... καταραμένο χιαστί, νίκησε 81-63 την Τουρκία και την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την Τσεχία με στόχο μία ακόμη νίκη που θα της δώσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Κακό ξεκίνημα

Το ξεκίνημα στον αγώνα για την Εθνική μας ήταν το χειρότερο δυνατό αφού εγκλωβίστηκε στη σκληρή άμυνα της Τουρκίας. Οι αντίπαλοί μας επικέντρωσαν το παιχνίδι τους αμυντικά πάνω στον Καλάθη, τον έβγαλαν εκτός ρυθμού (1/6 σουτ και 3 λάθη στο πρώτο ημίχρονο) και κάπως έτσι η Τουρκία πήρε τα ηνία του ματς. Προηγήθηκε 17-4 στο 7’ και 22-8 στο 10λεπτο με την Εθνική μας να βρίσκει σκοράρισμα από τον πάγκο.

Η είσοδος του Λαρεντζάκη και του Καββαδά φρέσκαρε το παιχνίδι μας και ειδικά ο πρώτος με απανωτά καλάθια μείωσε στους 6 (25-19) στο 13’30’’ όμως η Τουρκία απάντησε με σερί 5-0 (30-19). Το ημίχρονο βρήκε τους γείτονες στο +7 (34-27) με την Εθνική πολύ άστοχη (10/34 σουτ) ιδίως από τους βασικούς της σκόρερ αφού Καλάθης, Σλούκας και Μήτογλου είχαν μαζί 2/14 σουτ.

Ανατροπή και νίκη

Η ανάπαυλα λειτούργησε ευεργετικά για την ομάδα μας που μπήκε στην 3η περίοδο με το μαχαίρι στα δόντια. Με αμυνάρες και τους ΚαλάθηΣλούκα να κάνουν αισθητή την παρουσία τους επιθετικά έτρεξε ένα αρχικό 10-0 σερί και προσπέρασε 37-34 στο 23’ ενώ έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 10 (49-39) στο 28ο λεπτό. Εκεί αφυπνίστηκε η Τουρκία με τον Μαμούτογλου και τον Τουντσέρ, μείωσε 51-47 και στην αρχή της 4ης περιόδου 51-50 (επιμέρους σκορ 2-11) δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς.

Το τάιμ-άουτ του Πιτίνο μετά από ενάμιση λεπτό στην 4η περίοδο έφερε ξανά τη συγκέντρωση στους διεθνείς που με Σλούκα αρχικά και Παπαγιάννη στη συνέχεια άρχισαν να χτίζουν ξανά διαφορά κάνοντας το 66-55 στο 35’30’’. Οι Τούρκοι δεν είχαν πια κουράγιο για να επιστρέψουν ξανά και η τρίποντη βόμβα του Καλάθη λιγότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος έκανε το σκορ 72-58 "σφραγίζοντας" τη νίκη της Εθνικής μας.

ΕΛΛΑΔΑ: Κ.Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4, Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2), Παπαγιάννης 14, Σλούκας 15 (2)

ΤΟΥΡΚΙΑ: Ιλιασόβα 6 (2), Κορκμάζ 20 (4), Μαμούτογλου 7 (1), Οσμάν 4, Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γιουρτσεβέν 2